TYDZIEŃ KOLORÓW W KLASACH 0 – 3

„Radość, smutek, złość i strach.
Tyle uczuć mieszka w Nas.
To emocje Nasze są, które wyjść na zewnątrz chcą.
Płyną z serca spontanicznie.
Od kołyski w Nas mieszkają.
I się zdarza bardzo często, że o sobie znać nam dają.
Nie ma wcale nic w tym złego,
że się czasem zezłościmy,
że czujemy wstyd lub smutek.
My z tym sobie poradzimy!
Wygonimy wszystkie strachy,
damy w kość okropnej złości.
I zadbamy by najwięcej,
było śmiechu i radości.”
Te oto słowa towarzyszyły 19 już obchodom Tygodnia Kolorów w naszej szkole. Tegoroczne hasło przewodnie brzmiało: „Poznajemy swoje emocje”
Każdego dnia dzieci ubrane były w inny kolor kojarzący się z różnymi emocjami. I tak:

1. Poniedziałek – RADOŚĆ – kolor ŻÓŁTY
  2. Wtorek – SMUTEK – kolor NIEBIESKI
  3. Środa – ZŁOŚĆ – kolor CZERWONY
  4. Czwartek – STRACH – kolor SZARY
  5. Piątek – SPOKÓJ – kolor ZIELONY
    Cały tydzień był tygodniem SIŁY EMOCJI, bowiem to one towarzyszą nam zarówno w chwilach szczęśliwych, trudnych, jak i w tych niespodziewanych, w spotkaniu z drugim człowiekiem i przy podejmowaniu kolejnych zadań. Czasem umiemy je nazwać, a czasem jedynie czujemy ich moc. Staraliśmy się więc dobrze je poznać, oswoić i przekuć w naszą siłę. Myślę, że nam się to udało! Dowiedzieliśmy się jak wielką moc ma radość. Wiemy już co zrobić ze smutkiem i jak można kogoś pocieszyć. Poznaliśmy jak wygląda nasza złość, co możemy z nią zrobić. Zrozumieliśmy, że z przyjacielem poradzimy sobie w każdej trudnej sytuacji. Rozmawialiśmy o tym czego się boimy i dlaczego uczucie strachu jest ważne, dzięki czemu strach wydał nam się mniej straszny.

Opracowanie: Julita Ścigany

IMG-20240226-WA0011