PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA W OKRESIE PANDEMII COVID-19 OBOWIĄZUJĄCE W SZKOLE PODSTAWOWEJ TOWARZYSTWA SALEZJAŃSKIEGO IM. BŁ. LAURY VICUŇA I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM TOWARZYSTWA SALEZJAŃSKIEGO IM. ŚW. JANA BOSKO W BYDGOSZCZY W CZASIE KONSULTACJI
Opublikowane 06.11.2020 r.
Podstawa prawna:
Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
§ 1
POSTANOWIENIA OGÓLNE
- Procedura określa zasady bezpieczeństwa obowiązujące na terenie szkoły w okresie pandemii COVID-19. Dotyczy wszystkich pracowników SPTS i LOTS w Bydgoszczy, rodziców oraz dzieci uczęszczających do szkoły, a także wszystkich przebywających na terenie szkoły.
- Celem procedur jest określenie sposobu postępowania dla zapewnienia bezpieczeństwa i higieny dzieci, uczniów i pracowników przebywających na terenie SPTS i LOTS w Bydgoszczy w trakcie pandemii koronowirusa CoVid-19 zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia oraz MEN.
- Rodzic/prawny opiekun/pełnoletni uczeń, świadomy odpowiedzialności i zagrożeń, decydując się na udział dziecka/uczenia w konsultacjach/egzaminach odbywających się na terenie szkoły w okresie epidemii Covid-19, jest zobowiązany zapoznać się z procedurami podpisać oświadczenie, stanowiące ( załącznik 2 ).
§ 2
ORGANIZACJA PRACY SZKOŁY W CZASIE KONSULTACJI
- Konsultacje na terenie szkoły są dobrowolne.
- Uczniowie odbywają konsultacje w wyznaczonych przez Dyrektora salach.
- Uczeń zgłasza chęć udziału w konsultacjach na terenie szkoły nauczycielowi przedmiotu.
- W sekretariacie szkoły znajduje się rejestr uczniów/nauczycieli wchodzących do szkoły ( imię i nazwisko, godzina).
- Na teren szkoły należy wejść wejściem głównym od strony boiska.
- W szkole jest obowiązek zakrywania ust i nosa – zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli.
- Podczas wchodzenia na teren szkolny należy zachować dystans społeczny ( 1,5m ).
- Przy wejściu do szkoły należy umyć ręce płynem do dezynfekcji.
- Z sali, w której przebywa grupa, usunięte zostają przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie wyprać lub zdezynfekować ( wykładziny, pluszowe zabawki itp. ).
- W jednej sali może przebywać maksymalnie 5 dzieci.
- Osoby pracujące z uczniami mają zachować dystans społeczny ( wynoszący 1,5 m ), w każdej przestrzeni szkoły.
- W salach lekcyjnych odległości pomiędzy stanowiskami nauki wynoszą min.1,5 m
(1 uczeń – 1 stolik).
- Uczniowie korzystają z własnych zestawów podręczników, przyborów, kalkulatorów.
- Po zakończeniu zajęć sala zostanie poddana dezynfekcji i wietrzeniu.
- Wietrzenie sal dydaktycznych odbywa się co godzinę.
- Uczniowie nie korzystają z dystrybutorów wody, automatów, boiska szkolnego.
- Nauczyciel dokumentuje zajęcia w e-dzienniku.
§ 3
ZASADY PRZYPROWADZANIA I ODBIERANIA DZIECI ZE SZKOŁY
- Uczniowie na konsultacje przyjmowani są po złożeniu podpisanego przez rodzica/opiekuna/pełnoletniego ucznia oświadczenia dotyczącego stanu zdrowia oraz zapoznania się z przyjętymi procedurami postępowania w szkole w trakcie pandemii koronowirusa Covid-19. ( załącznik 2).
- Rodzic/opiekun może wchodzić z dzieckiem wyłącznie do wydzielonej na parterze przestrzeni wspólnej.
- Rodzice/opiekunowie oraz uczniowie mają obowiązek zakrywania ust i nosa.
- Rodzice/opiekunowie przyprowadzający/odbierający dzieci do/ze szkoły muszą zachować dystans społeczny ( wynoszący 1,5 m ) w stosunku do pracowników, innych dzieci i ich rodziców.
- Rodzice/opiekunowie przyprowadzają/odbierają dziecko pojedynczo ( 1 rodzic/opiekun-1 dziecko ), w przypadku rodzeństwa – 1 opiekun.
- Dzieci są przyprowadzane i odbierane tylko przez osoby zdrowe.
- Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub w izolacji, dziecko nie może wziąć udziału w konsultacjach.
- Po wejściu do szkoły uczeń myje ręce płynem do dezynfekcji , a następnie udaje się do sekretariatu szkoły w celu pomiaru temperatury i przekazania oświadczenia.
- Rodzic/opiekun prawny wyraża zgodę na pomiar temperatury dziecka termometrem bezdotykowym, podpisując oświadczenie ( załacznik2 ).
- Pomiar temperatury odbywa się w sekretariacie. Dokonuje go osoba wyznaczona przez Dyrektora zaopatrzona w rękawiczki i maseczkę ochronną.
- Uczeń bez objawów chorobowych ( np. kaszel, katar, podwyższona temperatura itp. ) po sprawdzeniu temperatury może uczestniczyć w konsultacjach i udać się w tym celu do odpowiedniej sali.
§ 4
ZADANIA PRACOWNIKÓW SZKOŁY W OKRESIE PANDEMII
- DYREKTOR
- Ustala regulaminy wewnętrzne i dostosowuje procedury obowiązujące w szkole do wymogów zwiększonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa i choroby Covid-19.
- Współpracuje z organem prowadzącym m.in. w celu zapewnienia odpowiednich środków do dezynfekcji oraz ochrony osobistej.
- Organizuje pracę personelu pedagogicznego i niepedagogicznego na okres wzmożonego
reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa i choroby Covid-19.
- Planuje organizację pracy szkoły na podstawie analizy zebranych zdalnie informacji od rodziców o liczbie dzieci, które rodzice decydują się przyprowadzić do szkoły w czasie epidemii.
- Przekazuje rodzicom informację o czynnikach ryzyka Covid-19, informuje o odpowiedzialności za podjętą decyzję związaną z wysłaniem dziecka do szkoły ( załącznik 2).
- Zapewnia pomieszczenie do izolacji w razie pojawienia się podejrzenia zachorowania dziecka lub pracownika: izolatorium.
- Zapewnia środki ochrony osobistej dla pracowników (rękawiczki, przyłbice, maseczki,
fartuchy, dozowniki itd.) oraz środki do dezynfekcji rąk i powierzchni.
- Wyznacza pracownika odpowiedzialnego za umieszczenie w widocznych miejscach w szkole instrukcji z zasadami prawidłowego mycia rąk dla dorosłych i dzieci
(załącznik 3 i nr 4) oraz numerami alarmowymi ( załącznik 5).
- Dyrektor monitoruje codzienne prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni
dotykowych : poręczy, klamek i powierzchni płaskich, klawiatury, włączników.
- Dyrektor potwierdza informację o zagrożeniu epidemiologicznym u lekarza lub inspektora sanitarnego oraz ustala z nimi zasady postępowania.
- Dyrektor powiadamia organ prowadzący szkołę oraz kuratorium oświaty o zagrożeniu epidemiologicznym w szkole.
- PRACOWNICY
- Obowiązkiem każdego pracownika jest przestrzeganie wszelkich procedur, zarządzeń, regulaminów obowiązujących na terenie szkoły związanych z zapobieganiem i zminimalizowaniem zagrożeń zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19
- Do pracy mogą przychodzić tylko zdrowi pracownicy, bez jakichkolwiek objawów choroby zakaźnej, a w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych ( wysoka temperatura, suchy kaszel, trudności z oddychaniem) pracownik nie powinien przychodzić do pracy, powinien pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem, stacją sanitarno- epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że może być zakażony koronawirusem.
- Nauczyciel stawia się do pracy wg ustalonego harmonogramu.
- Po przyjściu do pracy, myje i dezynfekuje ręce oraz udaje się do sekretariatu w celu złożenia oświadczenia ( załącznik 1) i pomiaru temperatury.
- Jeżeli temperatura ciała nie przekracza 37o i nie ma objawów grypopodobnych, np. kaszel, katar – pracownik może być dopuszczony do pracy.
- Każdy pracownik szkoły zobowiązany jest do codziennego pomiaru temperatury.
- Przy każdym wejściu/wyjściu do/ze szkoły pracownik zobowiązany jest do zdezynfekować ręce.
- Pracownicy w każdej przestrzeni zachowują między sobą dystans społeczny ( wynoszący 1,5 metry) oraz
- Pracownicy świadczą pracę wg ustalonego przez pracodawcę harmonogramu pracy oraz harmonogramu dyżurów.
- PRACOWNICY OBSŁUGI
- Pracownik obsługi odpowiedzialny jest za wskazanie uczniom, gdzie mają się udać po wejściu do szkoły.
- Pracownicy obsługi zobowiązani są po każdych zajęciach dezynfekować i wietrzyć sale lekcyjne (wykonanie czynności pracownik potwierdza poprzez podpisanie karty monitorowania dezynfekcji znajdujących się na drzwiach sal lekcyjnych).
- Pracownicy, przeprowadzając dezynfekcję, ściśle przestrzegają zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji.
- Pracownicy obsługi zapewniają bieżącą dezynfekcję stolików, krzeseł, toalet, szatni oraz:
- ściśle przestrzegają czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów,
- wietrzą salę, w której organizowane są zajęcia.
- Pracownik obsługi wykonuje codzienne prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych, toalet ( min. 2 razy dziennie).
- NAUCZYCIELE
- Nauczyciel stawia się do pracy wg ustalonego harmonogramu.
- Po przyjściu do pracy myje i dezynfekuje ręce oraz udaje się do sekretariatu w celu złożenia oświadczenia ( załącznik 1 ) i pomiaru temperatury.
- Jeżeli temperatura ciała nie przekracza 37o i nie objawów grypopodobnych, np. kaszel, katar – nauczyciel może udać się do wyznaczonej sali i tam oczekuje na uczniów.
- Nauczyciel unika zbędnego przemieszczania się po szkole.
- Nauczyciel odpowiada za właściwą organizację konsultacji:
- sprawuje opiekę nad uczniami, przestrzegając zasad bezpieczeństwa i higieny (przestrzegając procedur związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronawirusa) ,
- przypomina uczniom o potrzebie dezynfekowania rąk i nieprzemieszczaniu się niepotrzebnie po budynku szkoły,
- organizuje pracę tak, aby w sali lekcyjnej nie przebywało więcej niż 5 uczniów., wyznacza uczniom stałe miejsca przy stoliku (1 uczeń-1stolik), tak aby między stolikami zachowany był odstęp 1,5 metra,
- dba o to, aby każdy uczeń używał wyłącznie przyniesionych przez siebie przyborów szkolnych i podręczników,
- w trakcie konsultacji wietrzy salę (jeżeli warunki atmosferyczne na to pozwalają).
- Nauczyciel ma obowiązek natychmiastowego zareagowania, jeśli u dziecka zauważy jakiekolwiek objawy chorobowe: powiadamia rodziców i informuje Dyrektora, zachowując dystans 2 metry, zaprowadza dziecko do izolatorium ( gabinet szkolnej pielęgniarki ), podejmuje wszelkie czynności, by pomóc dziecku .
- RODZICE
- Rodzic przed przyprowadzeniem dziecka do szkoły wypełnia oświadczenie dotyczące zapoznania się z „Procedurami bezpieczeństwa ochrony dzieci, uczniów, pracowników przed Covid-19 na terenie Szkoły Podstawowej Towarzystwa Salezjańskiego im. Błogosławinej Laury Vicuna i Liceum Ogólnokształcącym Towarzystwa Salezjańskiego im. Świętego Jana Bosko w Bydgoszczy ” i wyraża zgodę na pomiar temperatury u dziecka po przyjściu do szkoły.
- Dzieci do szkoły są przyprowadzane/odbierane wyłącznie przez osoby zdrowe.
- W przypadku podejrzenia wystąpienia choroby zakaźnej u dziecka, rodzic powiadamia o tym fakcie dyrektora szkoły.
- Rodzicom nie wolno zataić informacji, przyprowadzić dziecka do szkoły, jeżeli w domu przebywa ktoś w kwarantannie lub w izolacji.
- Rodzice przyprowadzają do szkoły wyłącznie dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych lub sugerujących chorobę zakaźną.
- Rodzic musi zapewnić dziecku indywidualną osłonę ust i nosa .
- Rodzic przyprowadza dziecko do szkoły wyposażone w najpotrzebniejsze przybory.
- Rodzice/osoba przyprowadzająca ustawia się z dzieckiem przy wejściu głównym do szkoły wyłącznie w wyznaczonej przestrzeni, wyposażony w maseczkę, z zachowaniem zasady odstępu 1,5 m od kolejnego rodzica z dzieckiem.
- Rodzice lub interesanci mogą wejść do budynku z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe, dezynfekcja rąk) i wyłącznie za zgodą Dyrektora.
- Ogranicza się przebywanie osób trzecich w szkole do niezbędnego minimum,
- Jeżeli w trakcie pobytu w szkole, dziecko przejawia niepokojące objawy chorobowe, rodzice są zobowiązani do odebrania dziecka ze szkoły w jak najkrótszymi czasie.
- Rodzice zobowiązani są do podania aktualnego numeru telefonu.
- Rodzice zapoznają się z procedurami bezpieczeństwa obowiązującymi w szkole w okresie epidemii i zobowiązują się do przestrzegania ustalonych w nich zasad związanych z reżimem sanitarnym.
§ 5
ZASADY POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU PODEJRZENIA ZAKAŻENIA KORONAWIRUSEM LUB ZACHOROWANIA NA COVID – 19 U DZIECKA LUB PERSONELU SZKOŁY
- Do szkoły mogą przychodzić jedynie zdrowe dzieci i zdrowe osoby dorosłe ( bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę).
- Każdy pracownik przekazuje dyrektorowi numer telefonu do kontaktu z osobą, którą należy powiadomić w razie podejrzenia zakażeniem koronawirusem.
- W widocznym miejscu szkoły zostają umieszczone numery telefonów stacji sanitarno-epidemiologicznej, służb medycznych i organu prowadzącego.
- W szkole zostaje wyznaczony obszar, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku objawów chorobowych, tzw. izolatorium ( gabinet pielęgniarki ), w którym znajduje się m.in.: leżak/materac, apteczka, środki ochrony i płyn dezynfekujący.
- W przypadku zauważenia przez nauczyciela wystąpienia u dziecka niepokojących objawów choroby, nauczyciel zobowiązany jest bezzwłocznie zgłosić ten fakt przełożonemu i powiadomić rodziców. Pracownik obsługi odpowiada za odizolowanie dziecka, u którego stwierdzono podejrzenie zakażenia koronawirusem lub chorobę Covid-19, zachowując przy tym wszelkie środki ostrożności.
- W przypadku wystąpienia u pracownika niepokojących objawów choroby, pracownik zobowiązany jest zgłosić ten fakt dyrektorowi szkoły. Pracownik zostaje odizolowany do odrębnego pomieszczenia. Dyrektor powiadamia odpowiednie służby medyczne, Powiatową Stację sanitarno – epidemiologiczną i stosuje się do jej zaleceń.
- Obszar, w którym poruszał się ewentualny zarażony, poddany zostaje gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w szkole procedurami, a powierzchnie dotykowe ( klamki, poręcze, uchwyty ), zdezynfekowane.
- W przypadku wystąpienia wątpliwości związanej z symptomami, świadczącymi o wystąpieniu choroby, każdy powinien zwrócić się do właściwej stacji sanitarno – epidemiologicznej w celu konsultacji lub uzyskania porady.
- Każdy rodzic i pracownik szkoły powinien na bieżąco śledzić informacje GIS i Ministra Zdrowia ( dostępne na stronach www.gis.gov.pl lub www.gov.pl/web/koronawirus ) oraz informacje i komunikaty dyrektora umieszczane w dzienniku.
- Rodzice dzieci uczęszczających do szkoły oraz pracownicy placówki zostali poinstruowani, że:
- w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie powinni przyprowadzać dzieci do szkoły, a pracownicy przychodzić do pracy,
- w razie rozwoju choroby, powinni skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno – epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym,
- w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod numer 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni kora wirusem.
POSTANOWIENIA KOŃCOWE:
- Procedury bezpieczeństwa wchodzą w życie z dniem podpisania przez dyrektora.
- Procedury obowiązują do odwołania.
- Procedury zostaną uruchomione przez Dyrektora z chwilą, gdy:
- zapewni środki higieniczne potrzebne do bieżącego funkcjonowania placówki,
- zaopatrzy pracowników w indywidualne środki ochrony osobistej
Bydgoszcz, dnia 06.11.2020 r.