Paulina Kamyk laureatką I miejsca XII edycji Konkursu Dmowskiego!

W dniach 14-15 marca 2024 r. odbyła się w Białymstoku Gala Laureatów XII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy im. Romana Dmowskiego. Jest to jeden z najbardziej prestiżowych i wymagających konkursów dla uczniów szkół ponadpodstawowych w Polsce. W tym roku należało zinterpretować jakże aktualne słowa Romana Dmowskiego: Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.
W tym roku do kapituły konkursu wpłynęło ponad 500 prac.

Zainteresowanie było tak duże, że musieliśmy zwiększyć kapitułę – powiedział prezes Fundacji Obowiązek Polski pan Dariusz Wasilewski. Po burzliwych naradach jury wyłoniło 30 laureatów. Ich nazwiska zostały ogłoszone podczas Gali.

„Prace dobre od prac wybitnych różnią się tym, że te pierwsze ładnie, schludnie i często kompetentnie odnoszą się do twórczości, działalności, myśli politycznej i życia Romana Dmowskiego. Prace wybitne potrafią odwołać się do tego, co jest szczególnie ważne w danej edycji konkursu. Potrafią wydobyć sens bądź sensy z tych cytatów” – podsumował dr Tomasz Madras, przewodniczący “eseistycznej” części kapituły.

Następnie ogłoszono, że za najwybitniejszą pracę konkursową jury uznało dzieło uczennicy klasy 3 alfa LO Towarzystwa Salezjańskiego im. św. Jana Bosko w Bydgoszczy – Pauliny Kamyk. Otrzymała ona liczne nagrody finansowe i książkowe. W tym samym konkursie wyróżnienie zdobyła Natalia Sikorska z klasy 2 beta LOTS. Wśród nagrodzonych byli również uczniowie szkół salezjańskich z Mińska Mazowieckiego i Łodzi.
„Skupiłam się na czymś więcej, niż rozbicie w zaborach. Starałam się pisać nie tylko o jedności etnicznej, ale też kulturowej czy religijnej” – skomentowała dla Kuriera Porannego swój esej Paulina Kamyk, dodając: „Jestem bardzo zafascynowana koncepcjami Romana Dmowskiego, tym jak operował słowem. Byłam naprawdę pod wrażeniem, gdy czytałam te książki i starałam się ułatwić w odbiorze to, co mógł chcieć przekazać”.

Dodatkowymi nagrodami był dwudniowy pobyt Laureatów na Podlasiu, połączony ze zwiedzaniem Białegostoku oraz Drozdowa koło Łomży, gdzie w dworze Lutosławskich 2 stycznia 1939 r. zmarł Roman Dmowski.

Paulinie i Natalii – naszym, mocno już utytułowanym, Uczennicom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za godne reprezentowanie Collegium Salesianum w Bydgoszczy na arenie ogólnopolskiej! Wielkie brawa!

Wojciech Jóźwiak (z wykorzystaniem artykułu Magdy Ciasnowskiej z Kuriera Porannego
15.03.2024)

IMG_1778

Post Author: webmaster_spts

Dodaj komentarz