Wycieczka „zerówki” do Wiejskiej Zagrody Edukacyjnej

We wtorek 14 listopada 2023 roku dzieci z „zerówki” wyruszyły na swoją pierwszą wycieczkę do Wiejskiej Zagrody Edukacyjnej znajdującej się w pobliskim Kozielcu.

Warsztaty „Od mleka do masła” i „Od ziarenka zboża do chleba”

Dzięki wieloletniej współpracy uczestniczyliśmy w warsztatach przygotowanych specjalnie na nasz przyjazd. Celem wycieczki było między innymi zapoznanie z jesiennymi pracami w polu i zagrodzie oraz codziennym życiem rolnika na dawnej i obecnej wsi. Dzieci oglądały kłosy zbóż, dostrzegały charakterystyczne różnice w ich wyglądzie, oddzielały plewy od ziarna. Poznały też etapy powstawania chleba, który był wypiekany na warsztatach. Doiły sztuczną krowę i robiły masło w kierzankach ze śmietany zebranej z samodzielnie wydojonego mleka. Na koniec upieczony chleb posmarowano zrobionym przez dzieci masłem, który zjedliśmy z wielkim apetytem.

Zwierzęta i izba wiejska

Podczas wycieczki mieliśmy także okazję nakarmić zwierzęta mieszkające w tamtejszej zagrodzie, takie jak kury, kaczki, gęsi, króliki, owce, kozy, osiołka i lamę. Dzieci mogły pogłaskać i przytulić niektóre z nich. Obejrzeliśmy też zgromadzone w wiejskiej izbie narzędzia i przedmioty codziennego użytku wykorzystywane w przeszłości na wsi, np. krosno, kołowrotek, żelazko, maszynę do szycia, piec chlebowy, lampy naftowe itp. Dzieci dowiedziały się, jak wyglądało życie i praca ludzi na dawnej wsi.

Rozlewnia miodu

Na koniec, dzięki uprzejmości właścicieli pobliskiej firmy „Bartnik Kujawski”, dzieci mogły poznać proces konfekcjonowania miodu. Podczas wizyty poznaliśmy wiele ciekawostek dotyczących życia pszczół. Mieliśmy możliwość zobaczenia pyłku pszczelego pod mikroskopem, poznaliśmy zwyczaje pszczół, a także dowiedzieliśmy się jak zachować się w ich „towarzystwie”. Na zakończenie naszej wizyty dostaliśmy    słodki poczęstunek z różnych gatunków miodu. Największym zainteresowaniem cieszył się niebieski miód  i miód malinowy – specjalnie przygotowany na wizytę przedszkolaków. Dzieci dowiedziały się, jak powstaje miód, jakie są jego właściwości i rodzaje, oraz jak ważne są pszczoły dla przyrody i ludzi.

Nasza pierwsza wycieczka była bardzo udana. Największą frajdę sprawiło dzieciom dojenie krowy, robienie masła i pieczenie chleba. Były też zaskoczone kolorem niebieskiego miodu i tym, że kiedyś ludzie nie mieli prądu i telewizji.

IMG-20231119-WA0022

Post Author: redaktor_spts

Dodaj komentarz