Wymiana niemiecka – Aiterhofen

Po pięcioletniej przerwie delegacja naszej szkoły ponownie zawitała w gościnne progi Realschule w Aiterhofen. Wyjazd odbył się w dniach 23-29 kwietnia pod opieką Pani Grażyny Bogacz oraz księdza Adama Kierszki. Podczas tego wydarzenia gościły również osoby z Węgier, Czech i Rumunii. Jak przebiegł ten szczególny tydzień?

          Uroczyste otwarcie odbyło się w sali gimnastycznej. Rozpoczęło się krótkim koncertem grupy muzycznej, a zakończyło przemówieniem dyektora szkoły. We wtorek była możliwość sprawdzenia się w różnorodnych aktywnościach – sztuce robienia w drewnie, pieczeniu ciast, muzyce, sprawdzaniu stanu wody w Dunaju czy fotografowaniu natury. Wieczorem grupa udała się na zwiedzanie Straubingu. Była okazja zobaczyć m.in. Bazylikę św. Jakuba, plac Ludwika oraz miejską wieżę o wysokości 68 metrów. W środę odbył się jeden z najciekawszych punktów programu – zwiedzanie muzeum Nawareum, podczas którego wyjaśniono, jak bardzo ważne jest dbanie o środowisko naturalne. Wieczorem odbył się wieczór bawarski, wypełniony tradycyjnymi tańcami oraz degustacją tradycyjnych potraw. Można było zajadać się takimi przysmakami jak obazda, precle, fale Dunaju lub Wurstsalat czyli sałatka z kiełbasą. Wieczór był okazją do wymiany doświadczeń. Każda z grup mogła zaprezentować swoją szkołe oraz miasto.

         Piątek był dniem o bardzo uroczystym charakterze. Po śniadaniu nasza grupa udała się na okolicznościowe nabożeństwo, w którym uczestniczyli również uczniowie klas 5-7 szkoły w Aiterhofen. O godzinie 10:00 odbyło się wspaniałe przedstawienie teatralne, po nim nastąpiła część muzyczna zakończona wspólnym odśpiewaniem hymnu Unii Europejskiej. Nasz pobyt w Aiterhofen zbiegł się z jubileuszem 75-lecia założenia szkoły. Dla uczczenia tej rocznicy wszyscy uczestnicy spotkania dostali balony, które wspólnie wypuścili w powietrze.

          Oczywiście sama wycieczka nie była wyłącznie okazją do poznania miejscowych atrakcji turystycznych. Była to również możliwość zawarcia nowych znajomości, poznania różnych kultur, a także podszlifowania języka obcego. Doskonały przykład połączenia przyjemnego z pożytecznym.

DSC06982

Post Author: webmaster_lots

Dodaj komentarz