ToMUN – międzynarodowe spotkanie w Toruniu i sukces Amelii

W dniach 23-25 września pięcioro uczniów klas 3 LOTS wybrało się do Torunia na ToMUN czyli symulowane obrady ONZ w języku angielskim. Na wydarzenie przybyli uczniowie i nauczyciele z wielu europejskich państw, takich jak Luksemburg, Holandia, Belgia, Niemcy, Hiszpania, Słowacja oraz, naturalnie Polska.

Pierwszego dnia wszyscy uczestnicy zebrali się na uroczystości otwierającej, podczas której przemawiali m.in. ambasadorzy Luksemburga, Hiszpanii, Niemiec oraz Belgii. Następnie delegaci według konferencji rozpoczęli obrady. Tegorocznym tematem głównym była “bierność ludzkości na środowisko”. Delegaci poszczególnych konferencji debatowali na temat różnych zagadnień związanych właśnie z tym tematem wzajemnie tworząc koalicje państw dążące w swych założeniach do jednego celu. Uczestnicy wcielając się w sytuację przydzielonego państwa musieli bronić jego praw i proponować rozwiązania zgodne z jego polityką. Po całym dniu owocnych obrad nadeszła pora na zapoznanie z innymi delegatami w warunkach nieformalnych.

W drugi dzień obrad komitety kontynuowały pracę nad rezolucjami. Po przełamaniu pierwszych lodów i przyzwyczajeniu się do panujących procedur, delegaci prowadzili żywe dyskusje i zgłaszali wiele poprawek do tworzących się rezolucji, czego skutkiem było przegłosowanie i złożenie wielu dokumentów. Po obradach uczestnicy spotkali się na oficjalnym przyjęciu w I LO im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Ostatniego dnia delegaci kończyli pracę w swoich komitetach, kończyli wprowadzanie w życie ważnych rezolucji i przygotowywali się do pracy w jednej grupie podczas sesji plenarnej. Podczas sesji plenarnej delegaci obradowali na temat problemu jakim jest globalne ocieplenie. Ostatni dzień obrad był również czasem pożegnań, wręczania certyfikatów i nagród dla najlepszych delegatów. Jesteśmy bardzo dumni, bo pomimo, że po raz pierwszy pojawiła się na ToMUNie, jedną z czterech nagród zdobyła uczennica kl. III B Amelia Nieruszewicz!

Opracowanie: Agnieszka Sobieraj

IMG_8276

Post Author: webmaster_spts

Dodaj komentarz