Wielki sukces LOTS w Warszawie!

W dniach 18-19 czerwca 2021 r. odbył się w Warszawie finał XIV Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 972-1514. Od Cedyni do Orszy.

Wśród 56. Reprezentantów szkół średnich z całej Polski zaproszono dwóch przedstawicieli LO Towarzystwa Salezjańskiego im. św. Jana Bosko w Bydgoszczy – Urszulę Anhalt z klasy II A oraz Pawła Tatarucha z klasy II C. Finaliści byli wyłonieni w wielostopniowych i żmudnych eliminacjach.

Zmagania odbywały się w Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Narodowym (bardzo interesująca konkurencja przed obrazem Jana Matejki Bitwa pod Grunwaldem!). Uczniowie musieli także oprowadzać po, wybranych w losowaniu, zabytkach Warszawy: Ula mówiła o Bramie i Górze Gnojnej, zaś Paweł o ul. Freta. Dali sobie świetnie radę pomimo afrykańskich upałów!

Kolejnego dnia spotkaliśmy się na Gali Laureatów w nowoczesnym Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Komisja egzaminacyjna Olimpiady pod kierunkiem uznanych profesorów Grzegorza Nowika i Wiesława Wysockiego zdecydowała o przyznaniu 34. uczniom tytułu laureata. Wśród szczęśliwców byli również uczniowie Collegium Salesianum!  Jest to najlepszy wynik ilościowy w historii LOTS, a dodać należy, że z matury z historii została także zwolniona Martyna Pawlikowska z klasy II A, która nie zakwalifikowała się do finału (trzeba było mieć ocenę celującą!).

Serdecznie gratulujemy Urszuli i Pawłowi wspaniałego wyniku i dziękujemy za godne reprezentowanie Collegium na arenie ogólnopolskiej!

W. Jóźwiak

_DSC9507

Post Author: webmaster_lots

Dodaj komentarz