Zorganizowany wypoczynek dla młodzieży
06 Lut 2018

Zajęcia na Uniwersytecie Techniczno-Przyrodniczym dla II klasy LO

25 stycznia, uczniowie II klasy liceum, przygotowujący się do matury z biologii, razem z nauczycielem Panią Elżbietą Marzeną Jurgowiak, wzięli udział w zajęciach na UTP w laboratorium Katedry Genetyki, Fizjologii i Biotechnologii.
Zajęcia zostały przygotowane i poprowadzone przez Panią doktor Iwonę Jędrzejczyk.
W ramach zajęć, przeprowadzono ciekawe doświadczenie, w którym izolowano fragmenty DNA z wybranych owoców i warzyw. Postępując zgodnie z przygotowaną procedurą, udało się wyizolować materiał genetyczny, co wzbudziło zachwyt i zaciekawienie uczniów.
W prostym doświadczeniu ze startym ziemniakiem uczniowie mogli zaobserwować obecność enzymu katalazy obecnego w peroksysomach. Teoretycznie przygotowani uczniowie przekonali się na własne oczy, że ich wiedza pokrywa się z rzeczywistością.
Uczniowie zostali oprowadzeni po specjalnych pomieszczeniach, gdzie przechowuje się materiał roślinny, z którym pracują studenci tego uniwersytetu.
Kolejnym zadaniem uczniów było wprowadzenie próbki materiału genetycznego do specjalnego żelu, dzięki któremu można było poddać te próbki elektroforezie i zobaczyć wędrówkę cząsteczek DNA w polu elektrycznym.
Uczniowie mieli również okazję zobaczyć i rozpoznać nasiona różnych rodzajów roślin.
Na koniec tych ciekawych zajęć, Pani dr Jędrzejczyk zorganizowała krótki konkurs, w którym uczniowie mogli wykazać się zdobytą wiedzą podczas zajęć. Oczywiście na zwycięzców czekały miłe nagrody.
Zajęcia były naprawdę interesujące dla uczniów, nie tylko teoria spotkała się z praktyką, ale poznaliśmy kulisy zajęć w laboratorium, która może na nas czekać w przyszłości jako studentów UTP lub przyszłych pracowników.

Opracowała
Sara Łupkowska

• Picasa
Przeczytaj poprzedni wpis:
Połowinki gimnazjum

Zapraszamy do obejrzenia relacji zdjęciowej z połowinek gimnazjalnych.