Zorganizowany wypoczynek dla młodzieży
11 Mar 2011

Spotkania z fizyką: “Ciało stałe – co to za zwierz?”

Od kilku lat w harmonogram zajęć pozalekcyjnych dla uczniów klas gimnazjalnych wpisały się wyjazdy na wykłady z pokazami do Instytutu Fizyki UMK w Toruniu.

Organizatorzy „Spotkań z fizyką” to Oddział Toruński Polskiego Towarzystwa Fizycznego oraz Instytut Fizyki UMK . W tym roku pokazy zyskały szczególną rangę, ponieważ zostały wpisane przez MEN na listę „Miejsc Odkrywania Talentów”.

W piątek 11 marca 2011 roku grupa miłośników fizyki z gimnazjum uczestniczyła w spotkaniu zatytułowanym: „Ciało stałe – co to za zwierz?”.

Przybyliśmy do Torunia o godzinie 13.30 wynajętym busem. Byliśmy nieco wcześniej aby uniknąć tradycyjnych tłumów przy wejściu. Tym razem nie udało się nam zająć miejsc w pierwszych rzędach ogromnej sali wykładowej, ale te dalsze okazały się całkiem dobre.

Pokazy rozpoczęły się błyskotliwym wstępem do fizyki ciała stałego w wykonaniu dr Winicjusza Drozdowskiego. Uczniowie z zapałem śledzili historię powstawania nowoczesnej elektroniki opartej na materiałach półprzewodnikowych oraz poznali podstawowe zagadnienia z krystalografii.

W dalszej części wykładu poznaliśmy nowe wyzwanie, które postawiono przed naukowcami. Uczniowie z niezwykłym zainteresowaniem śledzili plany powstania sondy mającej wystartować w 2013 roku celem zbadania powierzchni Merkurego (misja BepiColombo).

Droga powrotna upłynęła nam w miłej atmosferze a uczniowie dzielili się swoimi wrażeniami z tego ciekawego spotkania.

Dziękuję Pani Profesor Agnieszce Sobieraj za poświęcony czas i pomoc w opiece nad młodzieżą (zgłębia z nami tajniki fizyki już kolejny raz… :)

Mam nadzieję, że następne wyjazdy do Torunia będą się cieszyły wśród uczniów równie dużym zainteresowaniem.

Elżbieta Koralewska

zobacz galerię zdjęć

Brak komentarzy do “Spotkania z fizyką: “Ciało stałe – co to za zwierz?””

Pozostaw komentarz