Zorganizowany wypoczynek dla młodzieży
11 Wrz 2017

Beskid Żywiecki – obóz wędrowny – wakacyjne wspomnienia

“Kiedyś ktoś mnie zapytał: “Dlaczego chodzisz po górach?”.
Odpowiedziałem, że ludzi można podzielić na dwa rodzaje:
a) na tych, którym tej pasji nie trzeba tłumaczyć b) na tych, którym się jej nie wytłumaczy”

– Piotr Pustelnik

Wakacje już się skończyły. Zanim zaczniemy pilnie pracować, by zdobywać kolejne pokłady wiedzy, warto powspominać piękny czas, który razem spędziliśmy w Beskidzie Żywieckim.

Poniżej przedstawiam relację uczestniczki obozu.

W piątek 23 czerwca 2017 wieczorem zebraliśmy się wszyscy na dworcu PKP i oficjalnie rozpoczęliśmy długo wyczekiwaną podróż. Po całej nocy spędzonej w pociągu, dotarliśmy do Żywca, aby zwiedzić Stary Browar, w którym dowiedzieliśmy się wielu istotnych rzeczy na temat produkcji piwa. Po sycącym i smakowitym obiedzie, udaliśmy się do Pałacu Habsburgów, który zachwycił nas unikatowym wnętrzem oraz przykuwającymi uwagę obrazami. Pod koniec dnia wsiedliśmy w pociąg i przyjechaliśmy do Zwardonia na nocleg.
Nazajutrz, zwarci i gotowi, rozpoczęliśmy prawdziwą wędrówkę, która trwała aż do ostatniego dnia obozu. Pierwszym miejscem docelowym była “Wielka Racza”. Następnego dnia udaliśmy się w kierunku “Rycerzowej Wielkiej” spędzając tam dwie noce. W międzyczasie dla chętnych odbyła się wycieczka na Słowację, w której zwiedziliśmy skansen. W środę zeszliśmy zielonym szlakiem do miejscowości Ujsoły, gdzie orzeźwiliśmy się w górskim potoku, a następnie uraczyliśmy się lodami. W czwartek nasza wędrówka zmierzała ku “Hali Rysiance”. Następnie powędrowaliśmy do pensjonatu w Korbielowie przez Halę Miziową, jednak zanim tam dotarliśmy, zapaleni wędrowcy mieli możliwość wejścia na szczyt “Pilsko” oraz ujrzeć niesamowite widoki. Pogoda dnia następnego była bardzo deszczowa, jednak nie było to przeszkodą dla dalszej przygody. Po ponad 7-godzinnej wędrówce, znaleźliśmy się w schronisku w Markowych Szczawinach nieopodal “Babiej Góry”. Pod koniec przedsięwzięcia i odbytej wędrówce na “Babią Górę” zielonym szlakiem zeszliśmy do Zawoi i przyjechaliśmy PKS-em do Suchej Beskidzkiej. Po skosztowaniu nieziemskich pierogów, odprężyliśmy się na lokalnym basenie, a następnie udaliśmy się na pociąg, by po całej nocy podróży oficjalnie w Bydgoszczy zakończyć nasz obóz.
Maria Kłopotek

Wszystkim uczestnikom obozu, a w szczególności opiekunom, dziękuję za wspaniałe chwile spędzone wspólnie na wędrówce szlakami Beskidu Żywieckiego.

Katarzyna Wędzelewska

1. 23.06.2017 po godz. 23.00 – wyjazd
2. 24.06.17
przyjazd do Żywca
– zwiedzanie zabytków Ziemi Żywieckiej: Pałac Habsburgów, Park Zamkowy, Park Miniatur, Stary Browar, basen. Wyjazd do Zwardonia ok. 16:00 i nocleg w bacówce PTTK „Skalanka”
3. 25.06.17
Wyjście na czerwony szlak do Wielkiej Raczy (1236m n.p.m.) – nocleg w schronisku PTTK
4. 26.06.17
Przejście czerwonym szlakiem z Wielkiej Raczy do Rycerzowej Wielkiej (1226m n.p.m.) – nocleg w schronisku PTTK
5. 27.06.17
Wycieczka z przewodnikiem górskim do Słowacji: „kolejką po skansenie Wsi Kisuckiej” – nocleg w schronisku PTTK „Rycerzowa Wielka”
6. 28.06.17
Zejście zielonym szlakiem do miejscowości Ujsoły – nocleg w „Chacie Chemików”
7. 29.06.17
Przejście szlakami (czarny, żółty) do Hali Rysianka (1323m n.p.m.) – nocleg w schronisku PTTK „Rysianka”
8. 30.06.17
Przejście szlakami do Hali Miziowej, Pilska (1557m n.p.m.) do miejscowości Korbielów – nocleg w pensjonacie górskim
9. 01.07.17
Przejście szlakiem żółtym do Markowych Szczawin – nocleg w schronisku PTTK
10. 02.07.17
Wejście na Babią Górę (1725m n.p.m.)i Małą Babią Górę, zejście do Zawoi i przejazd PKS do Suchej Beskidzkiej, basen
11. 03.07.17 – przyjazd do Bydgoszczy

Relacja filmowa

• Picasa
Przeczytaj poprzedni wpis:
Zebrania z rodzicami uczniów gimnazjum i liceum – 13 września 2017

Drodzy Rodzice i Opiekunowie nastąpiła zmiana terminu zaplanowanej wywiadówki na dzień 13 września (środa) o godz. 18.30.