Pod koniec września uczniowie z klas 4-7 wyjechali na jednodniową wycieczkę do Szafarni. Jest to mała wioska, leżąca w województwie kujawsko-pomorskim, którą rozsławiła rodzina Dziewanowskich, posiadająca tutaj dobra ziemskie. Najbardziej znaczącym wydarzeniem, dzięki któremu Szafarnia stała się sławna w świecie muzycznym, był pobyt w majątku, wybitnego polskiego kompozytora i pianisty - Fryderyka Chopina.

Młody Fryderyk przyjaźnił się z synem Dziewanowskich i przyjeżdżał do Szafarni w czasie letnich wakacji. Kiedy przyjechaliśmy na miejsce, od razu można było zauważyć  ogromny park, okalający piękny dworek, w którym obecnie jest Ośrodek Chopinowski. W parku tym znajduje się słynna Lipa Chopina oraz Dęby Dziewanowskich, są to drzewa pamiętające czasy młodego kompozytora. Chopin przyjeżdżał do Szafarni, aby zażywać świeżego powietrza, słuchać muzyki ludowej oraz tworzyć utwory. Po spacerze w parku, wróciliśmy do ośrodka, żeby wysłuchać utworów Fryderyka Chopina, polonezów, mazurów, oberków i kujawiaków w wykonaniu pana Marcina Łęckiego. Oprócz słuchania muzyki fortepianowej, śpiewaliśmy również piosenki. Jedną z nich było Czerwone jabłuszko. Bawiliśmy się przy tym świetnie, lecz to i tak nie był to koniec atrakcji.

Wsiedliśmy do autokaru i pojechaliśmy do Golubia Dobrzynia. Tam mogliśmy zwiedzić niewielki, lecz bardzo ładny zamek krzyżacki. Na początku pani przewodnik zaprowadziła nas do podziemi, gdzie jak w kinie, mogliśmy obejrzeć krótki filmik o corocznych turniejach rycerskich. Następnie widzieliśmy dziedziniec zamkowy, piwnice, izbę tortur, końskie schody itd. Po zwiedzeniu zamku wyszliśmy na dwór i rzucaliśmy toporami, oszczepami, sztyletami i strzelaliśmy z łuku. Po tym zjedliśmy obiad i wróciliśmy zadowoleni do Bydgoszczy.

Opracowanie:  Wojtek Jędrzejczyk klasa 6b

Wrześniowe wycieczki integracyjne do Szafarni i Golubia Dobrzynia