Za nami pierwsze, historyczne spotkanie Przyjaciół Lednicy 2000!
Zebraliśmy się w kaplicy szkolnej, aby podczas adoracji Najświętszego Sakramentu podziękować Panu Bogu za dzieło ojca Jana Góry. Spotkanie rozpoczęło się wspólnym odśpiewaniem "Hymnu III Tysiąclecia", który tradycyjnie rozbrzmiewa każdego roku na Polach Lednickich. Uczestnicy wysłuchali słów ojca Góry na temat historii spotkań lednickich oraz symboliki bramy ryby. Następnie wspólnie odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Ta część spotkania zakończyła się uroczystym Aktem Wyboru Chrystusa, który każdego roku wieńczy Spotkanie Młodych Lednica 2000.
Kolejna część popołudnia upłynęła na dzieleniu się wspomnieniami ze wspólnych wyjazdów. Nie zabrakło też powodów do wzruszeń i śmiechu podczas oglądania zdjęć sprzed lat.
Mamy nadzieję, że jest to początek nowej tradycji w naszej szkole!

Opracowanie: Agnieszka Piechowiak i ks. Artur Chejnowski

Spotkanie lednickie

30 października 2018 r. w naszej szkole odbyło się pasowanie pierwszoklasistów na czytelników biblioteki. Uczniowie w odświętnych strojach pojawili się na uroczystości pod opieką swoich wychowawczyń; specjalnym gościem była p.dyrektor Brygida Tuszyńska.
Pod okiem pani bibliotekarki uczniowie zostali losowo podzieleni na 7 grup- każda z nich otrzymała po jednej literze ze słowa "książka". By zasłużyć na miano czytelnika, kandydaci musieli uporać się z zadaniami takimi jak zagadki, rebusy, kolorowanki, puzzle, itp., które dotyczyły znajomości treści popularnych bajek i baśni. Każdy zespół musiał zaprezentować swoje odpowiedzi przed pozostałymi uczestnikami, a następnie umieścić swoją literkę na dekoracyjnych wagonikach, które pięknie złożyły się w słowo KSIĄŻKA. Owa książka, główna bohaterka tego dnia, zabrała głos, przedstawiając się uczniom i prosząc ich, by nigdy nie niszczyli książek ani nie wyrywali z nich kartek.
Nagle do sali "wpadły" kolejno trzy postacie i tu kryło się kolejne zadanie - należało odgadnąć, z jakiej bajki uciekły. Pierwszoklasiści bez problemu poradzili sobie z tym zadaniem. Na koniec uczniowie musieli umieścić w odpowiedniej bajce kartki, które z nich powypadały.
Uwieńczeniem książkowych zmagań było uroczyste pasowanie, którego dokonała p. dyrektor, a uczniowie wspólnie wypowiedzieli słowa przysięgi. Na pamiątkę tego wydarzenia każdy nowo upieczony czytelnik otrzymał zakładkę do książki i małą książeczkę.
Opracowanie: Teresa Stachniczek

Pasowanie na czytelnika SPTS

25 października 2018 r. klasy 2a, 2c oraz 3b wybrały się na wycieczkę do Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie oraz do Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie.
Najpierw, podążając szlakiem Józefa Wybickiego, odwiedziliśmy dawny szlachecki dworek, w którym urodził się i żył twórca polskiego hymnu narodowego. Pani przewodnik, swą barwną opowieścią, przeniosła nas w dawne czasy i przeprowadziła przez karty historii naszej ojczyzny.
Następnie udaliśmy się do Kościerzyny, w której przywitały nas lokomotywy i parowozy – bohaterki dawnych dróg żelaznych w Polsce. Każda z klas miała okazję popróbować swoich sił w jeździe drezyną. Okazało się to nie lada wyzwaniem, ale i ogromną frajdą.
Wycieczka dostarczyła wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń, a wspólne śpiewy umilające drogę powrotną długo pobrzmiewać będą w uszach pana kierowcy i pana Sylwestra – pilota naszej wycieczki.
Opracowanie: Julita Ścigany

2a, 2c oraz 3b w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie

We wtorek, 2 października 2018 r. , odbyło się uroczyste podsumowanie XVI edycji konkursu „Twórca rodzi się w Tobie”, który organizował Zespół Szkół  nr 1 w Bydgoszczy. Zadanie konkursowe polegało na opisaniu i zilustrowaniu przygody, w której bohaterowie zmierzą się z jakimś trudnym problemem. Spośród kilkudziesięciu prac nadesłanych na konkurs jury doceniło twórczość naszych młodych pisarek.
Oto nagrodzone prace:
II m. „Cena przyjaźni” Paulina Kamyk z 6b,
III m. „Iga i jej miłość do kotów” Julia Trzcinska 5a
III m. „Największa przyjaźń” Maria Demanawa- Ptasińska 6b
Wyróżnienie „Weronika pomaga w zoo” Anna Czerniak 5a
Serdecznie gratulujemy i życzymy owocnego rozwijania talentu literackiego.
Młode pisarki są uczennicami Pani Agnieszki Piechowiak i Agaty Kaczmarek.

Opracowanie: Agata Kaczmarek

Literackie debiuty w międzyszkolnym konkursie

Termin:
09.11.2018 r., godz.: 16.00 – 19.00 (zapisy od godz.: 15.30)

Miejsce:
sala gimnastyczna ZSTS CS w Bydgoszczy, ul. Pod Reglami 1

Uczestnicy:
rodzice uczniów ZS TS CS w Bydgoszczy,
nauczyciele ZS TS CS w Bydgoszczy

Kategoria wieku:
do 45 r.ż.,
powyżej 45 r.ż.

Puchary i medale dla zwycięzców. Obowiązuje strój biało-czerwony i dokument tożsamości!!!

Informacje i zgłoszenia:
Wojciech Mizikowski, nauczyciel wych. fiz. ZS TS CS – tel. 604423057