Klasa 2 c, dzięki zaproszeniu jednego z rodziców, miała okazję uczestniczyć w Święcie batalionu dowodzenia Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.
W koszarach przy ulicy Gdańskiej żołnierze batalionu dowodzenia przygotowali dla dzieci wiele ciekawych niespodzianek. Uczniowie mogli zobaczyć sprzęt i wyposażenie żołnierzy batalionu, medyków z Wojskowego Szpitala Polowego oraz bydgoskich żandarmów. Uczestniczyli również w pokazie Orkiestry Wojskowej oraz pokazie musztry paradnej uczniów klasy mundurowej. Wiele emocji towarzyszyło pokazowi dynamicznemu przygotowanemu przez żołnierzy batalionu, w którym zaprezentowali oni swoje umiejętności podczas wykonywania zadań na posterunku kontrolnym. Wszyscy poczuli się jak na planie filmu akcji. Dzieci zachwycone były pokazem tresury psów zorganizowanym przez Straż Miejską. Ich czworonożni przyjaciele wykazali się niezwykłymi umiejętnościami, zaskakującymi dla wielu dzieci. Po tak licznych emocjach, zwieńczeniem wyjazdu było posilenie się przepyszną grochówką wojskową.
Wycieczka odbyła się przy pięknej słonecznej pogodzie i dostarczyła dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń i mnóstwo radości.

Opracowanie: Julita Ścigany

“W prawo – ZWROT” Wycieczka klasy 2c

"MY SIĘ BRUDU NIE LĘKAMY, O HIGIENĘ WSZYSCY DBAMY"
Uczniowie klasy 2c odbyli barwną podróż w czasie, w trakcie której poznali historię powstania mydła i odkryli średniowieczne tajniki dbania o urodę i higienę osobistą. Mieli okazję zażyć kąpieli w średniowiecznej balii, prać na tarze i zobaczyć łazienkę rodem z PRL. Podczas zwiedzania uczestniczyli również w warsztatach mydlanych, gdzie każdy zaprojektował i wykonał swoje własne, glicerynowe mydło, które zabrał ze sobą na pamiątkę.
Dodatkową atrakcją było odwiedzenie "Karmelowej Krainy" i samodzielne wykonanie kolorowego lizaka.
Wiele radości sprawiła uczniom gra terenowa na Wyspie Młyńskiej, rozwiązywanie zagadek i odnalezienie ukrytego skarbu.

Opracowanie: Julita Ścigany

WIZYTA KLASY 2 C w Muzeum Mydła i Historii Brudu

26 września uczniowie klasy 5a pojechali do Gruczna, aby smażyć śliwki. Krok po kroku poznawali zasady przyrządzania powideł. Każdy miał okazję mieszać owoce bocianem w miedzianym kotle i pilnować, aby śliwki nie przypaliły się. Był też czas na podziwianie krajobrazu. Dla wszystkich głodomorów gospodarze rozpalili ognisko, nad którym można było upiec sobie kiełbaskę. Największą atrakcją był jednak chleb z powidłami prosto z kotła. Palce lizać!

Uczniowie gościli w Grucznie dzięki uprzejmości dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą, pana Jarosława Pająkowskiego.
Opracowanie: Agnieszka Piechowiak

Klasa 5a na wycieczce w Grucznie

W dniu 21 września 2018 r. „zerówki” wyjechały na wieś doświadczać osobiście jak trudna jest praca rolników. Dzieci karmiły zwierzęta. Poznawały zioła, zboża, zioła i inne płody rolne. Oglądały dawne narzędzia rolnicze oraz sprzęty, naczynia, stroje, zabawki itd. Zbierały na polu ziemniaki. Potem robiły z nich zwierzaki-cudaki. Do śniadania jadły cieplutkie kartofelki w mundurkach, które bardzo im smakowały. Z suszonych ziół i kwiatów dzieci robiły woreczki zapachowe. Swoje arcydzieła, ciekawe doznania oraz miłe wspomnienia zabrały ze sobą do szkoły.
Opracowanie: Janina Dalewska

Klasa "0b" na wykopkach

„Dziewczyny mnie dogoniły na wyjściu z pierwszego łuku, przycisnęły mnie.
Nawet je przepuściłam, dobra, biegnijcie se Grażyny, ja i tak zaraz wam pokażę na co mnie stać.
No i włączyłam swoje turbo dopalanie, te swoje długie kikutki i poleciałam. Musiałam”

Słowa naszej mistrzyni po złotym biegu w Berlinie, cytowane przez p. Marka, wywołały burzę braw. Było to podziękowanie za sportowe emocje podczas Mistrzostw Europy, w biegu sztafetowym 4 x 400 metrów.

453 uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej Towarzystwa Salezjańskiego w Bydgoszczy, uczestniczyło w III edycji akcji „STOP zwolnieniom z wychowania fizycznego”.

Ideą tego szlachetnego przedsięwzięcia było przypomnienie jak ważny dla człowieka jest sport, rekreacja, ruch na powietrzu. Czy to poprzez spacery, biegi, marszobiegi, pływanie, jazdę na rolkach, rowerze, czy też treningi różnych dyscyplin sportowych. Gościem tegorocznego salezjańskiego sportowego święta była znakomita lekkoatletka, brązowa medalistka mistrzostw świata z Londynu, mistrzyni Europy z Berlina, w biegu sztafetowym 4 x 400 metrów, zawodniczka BKS Bydgoszcz, Iga Baumgart - Witan.
Po uroczystym powitaniu przez księdza dyrektora Krzysztofa Nestoruka wysłuchaniu hymnu salezjańskiego, wszyscy uczestnicy wystartowali w biegu przełajowym.
Nie było przegranych, wszyscy zostali zwycięzcami .

W rywalizacji sportowej, biegach przełajowych klas 0 – VIII zwyciężyli:

Dziewczęta:
Teresa Skonieczna, Maria Abramczyk, Marta Bąk, Maja Szczegielniak, Aneta Gierszewska, Nadia Wosik, Martyna Nieruszewicz, Wiktoria Tonder, Zuzanna Kolasa.

Chłopcy:
Bartosz Amenda, Kuba Hoffmann, Tymoteusz Korczyk, Mikołaj Burek, Marcel Radzimiński, Piotr Majewski, Miłosz Marchlewski, Piotr Tonder, Marcel Kwaczonek

Radość, tańce a także chwile wzruszenia, gdy przy piosence zespołu Queen
„We Are The Champions”, ks. Dyrektor, Krzysztof Nestoruk i nasza mistrzyni Iga Baumgart – Witan, dekorowali zwycięzców medalami.

Nauczyciele przygotowujący to salezjańskie święto: Izabela Faustmann, Aleksandra Gołasz, Wojciech Mizikowski, Arkadiusz Nieradko i Marek Sikorski składają serdeczne podziękowanie za otwarte serca, pomocne dłonie, obecność, barwne przygotowanie, uśmiech i radość.

TO BYŁO NASZE WSPÓLNE, SPORTOWE ŚWIĘTO!
Opracowanie: Marek Sikorski

STOP zwolnieniom z WF III edycja