27 kwietnia odbyła się w naszej szkole kolejna odsłona konkursu "Bydgoszcz - moje miasto". Uczestniczyły w nim dwuosobowe reprezentacje każdej z klas IV - VI. Ich zmaganiom bacznym okiem przyglądała się pani wicedyrektor Brygida Tuszyńska, która również pomagała w ocenianiu konkursowych zadań, za co organizatorki serdecznie dziękują.
Przed konkursem każda klasa miała za zadanie wykonać plakat na dowolny temat związany z Bydgoszczą. Na szkolnym korytarzu zawisły zatem prace przedstawiające pomniki i zabytki Bydgoszczy, a także sportowe i zielone elementy naszego miasta.
Jak co roku, konkurs rozpoczął się od wysłuchania hejnału Bydgoszczy i - jak każdego roku - znalazły się osoby, dla których istnienie tego utworu okazało się wielkim zaskoczeniem! Przed przystąpieniem do rywalizacji, uczniowie musieli wykonać kotylion lub po prostu mieć na sobie ubiór w kolorach Bydgoszczy - białym, czerwonym i niebieskim. W tych samych kolorach przystrojona była sala konkursowa, w której nie mogło zabraknąć flagi i herbu naszego miasta.
Zadania konkursowe dotyczyły m.in. znajomości nazw dzielnic Bydgoszczy czy rozpoznawania części miasta na zdjęciach z lotu ptaka. Największym wyzwaniem dla uczestników okazało się jednak rozpoznawanie pomników "po kawałku", czyli na podstawie odsłaniania fragmentów ich zdjęć.
W rywalizacji najlepsza okazała się klasa Vb, którą reprezentowali Franciszek Handke i Miłosz Sikora. Drugie miejsce zajęła klasa VIb w składzie Laura Kamińska i Oliwia Sikora. Po dogrywce na trzeciej pozycji znalazła się klasa IVc reprezentowana przez Helenę Kujawę i Zofię Miszczuk. Każda drużyna otrzymała okolicznościowy dyplom, a zwycięzcy także drobne upominki w postaci kubków, breloczków i książeczek. Nie mogło również zabraknąć urodzinowego tortu dla Bydgoszczy, czyli słodkiej nagrodydla uczestników.
Opracowanie: Dorota Piotrowska i Teresa Stachniczek

Już czwarty raz w tym roku szkolnym niemal 200 zawodników uczestniczyło w Fordońskim Marszobiegu. Wśród nich byli także uczniowie naszej szkoły wraz z rodzeństwem, z rodzicami i dziadkami.
Również i tym razem biegacze witający nadejście wiosny wspomagali małą Amelkę, która kilka miesięcy wcześniej uległa ciężkiemu wypadkowi. Rozgrzewkę poprowadził znany ultramaratończyk i organizator całego cyklu Pan Andrzej Urbaniak. Cała trasa wiosennego biegu była wyznaczona wzdłuż malowniczych, nadwiślańskich wałów.
Mimo chłodów i zimnego wiatru nikt nie narzekał, gdyż organizatorzy na mecie częstowali zmarzlaków ciepłą grochówką, słodyczami i napojami. Chętni mogli skorzystać z przejażdżki konnej lub odbyć krótką jazdę na motocyklach. Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale i obiecali, że na starcie kolejnego biegu pojawią się w komplecie.

Opiekunowie: Anna Ledworowska, Edyta Łapińska, Beata Polańska

Przed świętami Wielkiej Nocy dzieci z klas „0’’A i B pod opieką swoich wychowawczyń udały się na wycieczkę do Muzeum Etnograficznego w Toruniu.
W chatach Parku Etnograficznego podziwialiśmy aranżacje związane z nadchodzącymi Świętami Wielkanocnymi. Pomimo zmiennej kwietniowej pogody udało nam się zobaczyć jak Wielkanoc obchodzono na Kociewiu, na Kaszubach w Borach Tucholskich oraz na Kujawach. Uważnie słuchaliśmy co działo się w Wielki Piątek w chacie biednej rodziny, a jak wyglądała Wielka Sobota i Poranek Wielkanocny w chacie zamożnego gospodarza.
Opracowanie: Edyta Łapińska i Anna Ledworowska

26 kwietnia 2017 r. odbył się szkolny konkurs z języka angielskiego dla klas 0-3 ”HAPPY ENGLISH.”
Celem konkursu było: zainteresowanie językiem i rozwijanie pasji lingwistycznych, doskonalenie znajomości językowych, motywowanie do nauki, wzmacnianie poczucia własnej wartości, integracja pomiędzy uczniami oraz wymiana pomysłów i doświadczeń.
W konkursie uczestniczyło 47 uczniów. Umiejętności posługiwania się językiem angielskim prezentowali w wierszu, piosence lub krótkiej scence teatralnej.
Ocenie podlegała poprawność językowa, interpretacja tekstu, dobór repertuaru, rekwizyty, strój oraz ogólny wyraz artystyczny.
Wszyscy uczestnicy konkursu zaprezentowali się wspaniale. Każdy otrzymał nagrody rzeczowe oraz dyplomy uczestnictwa. Przyznanych zostało 14 wyróżnień.
Sponsorami konkursu byli: Dyrekcja Collegium Salesianum oraz wydawnictwa: Oxford, Macmillan, Nowa Era.

Współorganizatorzy: Julita Ścigany i Mariola Ziółkowska
Organizacja i opracowanie: Małgorzata Szymczak

W sobotę 22 kwietnia 2017 odbył się XIII Powiatowy Przegląd Piosenki " Śpiewaj z nami". Organizatorem konkursu był Zespół Szkół im. Mariana Rejewskiego w Ostromecku.
Miło mi poinformować, że zespół "Sal-Canto" zdobył II miejsce, a starsi koledzy z gimnazjum i liceum - zespół "Bella Voce" wyśpiewał I miejsce.
Oba zespoły zaprezentowały się wspaniale i godnie reprezentowały Collegium Salesianum w Bydgoszczy.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów wokalnych!

Opracowanie: Barbara Dziedzic - opiekun zespołów