Liguria, dar niebios, tworzący jedno z piękniejszych wybrzeży jakimi może poszczycić się Europa.
Arcobaleno „Łuk Tęczy”, 340 kilometrowy pas wybrzeża liguryjskiego rozciągający się od Monte Carlo na zachodzie po La Spezię na wschodzie. Ligurię warto pokochać, wystarczy spojrzenie, by zadziwić się zielenią gaju piniowego, żółcienią mimoz, czerwienią kwiatów, błękitem nieba i  morza.
Zanim dotarliśmy do tego tęczowego regionu,  zatrzymaliśmy się w stolicy Austrii, Wiedniu. Dzięki przewodniczce , p. Małgorzacie, mogliśmy cofnąć się do okresu panowania dynastii Habsburgów, do cesarza Franciszka Józefa I, do cesarzowej, zwanej pieszczotliwie Sisi, do Jana III Sobieskiego. Spacerując po historycznym centrum miasta wrażenie zrobił na nas Hofburg, Bergtheater, Ratusz,  pomnik Marii Teresy czy Katedra św. Stefana.
Plażowanie i kąpiele w morzu i basenie, spacery, wycieczki na Lazurowe Wybrzeże i zwiedzanie Monte Carlo, Monaco, Nicei, Cannes, malowniczo położonego miasteczka Saint Paul de Vence i San Remo  to program pobytu w hotelu Riwiera w Pietra Ligure, miasteczku wznoszącym się na stoku ponad wysadzaną palmami promenadą oraz starówką.
Marzenia się spełniają… „Spóźniony sen…”, „Daj mi Duszę , resztę zabierz…” Spotkanie z ks. Bosko w Turynie.
Msza święta w Bazylice Maryi Wspomożycielki, sprawowana przez salezjanina, ks. Wojciecha. Skupienie, wzruszenie, łzy.
A na deser Gardaland z licznymi atrakcjami: Baby Canoe, Baby Cavalli, Baby Corsaro, Blue Tornada, Colorado Boat, Fuga de Allantide czy ICE AGE 4D.
Wspaniała, niezapomniana przygoda, z SUPER salezjańskimi uczestnikami i troskliwą kadrą: p. Polą Łuczką, p. Katarzyną Wiertlewską, ks. Wojciechem Mielewczykiem i kierownikiem p. Markiem Sikorskim.
Opracowanie: Marek Sikorski
Galeria>>

Z okazji 670-lecia nadania Bydgoszczy praw miejskich, stowarzyszenie Metropolia Bydgoska zorganizowało konkurs dla dzieci i młodzieży pn. „Od kasztelanii bydgoskiej do metropolii bydgoskiej”. W rywalizacji wzięło udział 6 uczniów naszej szkoły.
28 kwietnia br. w sali sesyjnej Ratusza nastąpiło uroczyste podsumowanie konkursu z udziałem Prezydenta Miasta Bydgoszczy, Rafała Bruskiego, a także działaczy stowarzyszenia Metropolia Bydgoska. Wśród laureatów nie zabrakło i uczniów SPTS, którzy zajęli następujące miejsca:
- Kategoria „Plakat” – II miejsce Hanna Kobus z kl. IV B
- Kategoria „Kalendarium” – II miejsce Maria Piekarska z kl. IV B
- Kategoria „Prezentacja Multimedialna” – II miejsce Julia Narolewska z kl. V A., III miejsce Martyna Lewandowska z kl. VI A .W tej kategorii wyróżnienie otrzymała Alicja Formella z kl. VI C.
Nagrodę pocieszenia otrzymał Jan Waniorek z kl. V C, który również udzielił wywiadu dla radia PIK.
W ręce nagrodzonych trafiły atrakcyjne nagrody ufundowane przez sponsorów, Prezydenta Miasta i Konsula Honorowego Węgier. Upominki sprawiły wielką radość laureatom. Wszystkim serdecznie gratulujemy!
Uczniów do konkursu przygotowały panie: Dorota Piotrowska i Teresa Stachniczek.
Galeria>>

Tegoroczny Dzień Ziemi w naszej szkole był obchodzony inaczej niż zwykle. Tym razem zorganizowany został "Kiermasz Zdrowej Żywności". Uczniowie kl. IV-VI już od poniedziałku poznawali zagadnienia związane ze zdrowym odżywianiem. Na lekcjach plastyki i przyrody przygotowane zostały niezwykle ciekawe plakaty przedstawiające zasady zdrowego żywienia.
W piątek uczniowie każdej z klas mieli możliwość zaprezentowania swoich talentów kulinarnych. Na holu szkolnym pojawiły się przepiękne i kolorowe stoiska, a tam same smakołyki... Mieliśmy okazję spróbować samodzielnie pieczonego chleba, pizzy z mąki żytniej, pasty w awokado czy pasztetu z pestek dyni. Kolorowe i smakowicie wyglądające szaszłyki owocowe i warzywne cieszyły się ogromnym powodzeniem, a pragnienie gasiły wyciskane na miejscu soki z cytrusów. Uczniowie przygotowali również pyszne słodkie przekąski, m.in. tęczowe galaretki, ciasto marchewkowe lub z dodatkiem szpinaku, ciasteczka owsiane czy zdrowe chipsy jabłkowe.
Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie tego wydarzenia i liczymy na wsparcie i wspólną zabawę w przyszłym roku!


Opracowanie: Mirella Tomczak i Magdalena Siewert-Nowak
Galeria>>

W sobotę rano 23 kwietnia 2016 r. delegacje salezjanów, nauczycieli, uczniów, pocztu sztandarowego, harcerzy i Rodziny Salezjańskiej wyruszyły na uroczystości w Pile. Tam, przy parafii św. Rodziny zgromadziliśmy się, aby dziękować Panu Bogu za Patrona inspektorii oraz by wziąć udział w przekazaniu funkcji inspektora. Byliśmy świadkami gdy ks. Marek Chmielewski po zakończeniu sześcioletniej kadencji przekazał urząd ks. Romanowi Jachimowiczowi.
Od samego rana na terenie przed kościołem można było dostrzec krzątających się tu i ówdzie salezjanów, świeckich i młodzież. Było czuć nie tyle napięcie, co wielką radość i wewnętrzne głębokie przekonanie, że dzisiaj jest wielki dzień.
O godzinie 11.00 rozpoczęła się uroczysta Eucharystia, którą sprawowało ponad stu kapłanów.
Bardzo liczna reprezentacja młodzieży, całej Rodziny Salezjańskiej i wielu wiernych pokazała, że jest to święto podkreślające życie i żywotność naszej inspektorii, której Collegium Salesianum stanowi istotną część. W czasie Mszy ks. Roman złożył wyznanie wiary i tym samym stał się 7 Inspektorem Prowincji św. Wojciecha (PLN).
Księdzu Markowi dziękujemy że życzliwe towarzyszył nam w życiu szkoły i brał udział w wizytacjach i uroczystościach, a Księdzu Romanowi życzymy, by jego posługiwanie na rzecz charyzmatu salezjańskiego było przepełnione błogosławieństwem Bożym oraz wsparciem współbraci. Zapewniamy go również o naszej modlitwie.
XHK
Galeria>>

„Jeśli jesteś w polu karnym i nie wiesz co zrobić z piłką,
wepchnij ją do siatki, a inne opcje omówimy później”.
Bob Paisley
II miejsce w XXI edycji Salezjańskiej Ligi Bydgoszczy to ogromny sukces naszych najmłodszych piłkarzy, „Naszych Sreberek”
Pewne braki w piłkarskim rzemiośle rekompensowali sercem, walecznością i nieustępliwością do ostatnich sekund meczu.
Mecz finałowy z drużyną KATOLIKA, uznany został za najlepszy pojedynek tegorocznej edycji
Jest to wspaniały zespół uczniów naszej salezjańskiej szkoły.

 

SPTS MALUCHY – KATOLIK 1:1
Bramki: Adam Lipowski.
SP BUKOWIEC – SPTS MALUCHY 2:1
Bramki: Adam Lipowski.
SALOS BYDGOSZCZ – SPTS MALUCHY 0:4
Bramki: Mateusz Lorenc – 2, Adam Lipowski, Krzysztof Ignas po 1.
SL SALOS TORUŃ – SPTS MALUCHY 0:4
Bramki: Adam Lipowski – 3, Piotr Koczorowski.
SPTS MALUCHY – ŻAKI SALOS 5:0
Bramki: Adam Lipowski – 2, Mateusz Lorenc, Krzysztof Ignas, Nadia Wosik po 1.
SPTS MALUCHY – KATOLIK 0:3
Bramki: SPTS MALUCHY – SALOS BYDGOSZCZ 7:0
Bramki: Nadia Wosik – 4, Adam Lipowski – 2, Mateusz Lorenc.
PTS MALUCHY – SL SALOS TORUŃ 1:1
Bramki: Mateusz Lorenc.
SPTS MALUCHY – SP 12 4:1
Bramki: Natalia Wosik – 2, Adam Lipowski, Krzysztof Ignas po 1.
SPTS MALUCHY – SALOS ŻAKI 1:4
Bramki: Mateusz Lorenc.
SP BUKOWIEC – SPTS MALUCHY 0:3
Bramki: Krzysztof Ignas, Natalia Wosik, Martyna Nieruszewicz.
SPTS MALUCHY – SP 12 0:3
Bramki: Mateusz Lorenc, Natalia Wosik, Maksymilian Piesiewicz.

1/2 Finału
SP BUKOWIEC – SPTS MALUCHY 2:2 (1:2 karne)
Bramki: Natalia Wosik, Krzysztof Ignas.
Mecz o I miejsce:
SPTS MALUCHY – KATOLIK 0:1
Najlepsze drużyny XXI edycji SLB:
1.KATOLIK
2. SPTS MALUCHY
Skład drużyny: Mateusz Lorenc, Adam Lipowski, Krzysztof Ignas, Nadia Wosik, Paweł Piekarski, Maksymilian Kordas, Martyna Nieruszewicz, Jakub Bogusławski, Piotr Koczorowski, Max Piesiewicz, Bartosz Hoffmann
Trener: Marek Sikorski
3. SP BUKOWIEC
4. SALOS ŻAKI

„To właściwie było podwórko przed moim domem w Lesznie.
Drzewa były słupkami. Poprzeczek brak.
Jak piłka poleciała nad ogrodzeniem, to wiadomo, że gola nie było.
Jak uderzyła w siatkę, to bramka”.
Robert Lewandowski
Opracowanie: Marek Sikorski
Galeria>>