W sobotę rano 23 kwietnia 2016 r. delegacje salezjanów, nauczycieli, uczniów, pocztu sztandarowego, harcerzy i Rodziny Salezjańskiej wyruszyły na uroczystości w Pile. Tam, przy parafii św. Rodziny zgromadziliśmy się, aby dziękować Panu Bogu za Patrona inspektorii oraz by wziąć udział w przekazaniu funkcji inspektora. Byliśmy świadkami gdy ks. Marek Chmielewski po zakończeniu sześcioletniej kadencji przekazał urząd ks. Romanowi Jachimowiczowi.
Od samego rana na terenie przed kościołem można było dostrzec krzątających się tu i ówdzie salezjanów, świeckich i młodzież. Było czuć nie tyle napięcie, co wielką radość i wewnętrzne głębokie przekonanie, że dzisiaj jest wielki dzień.
O godzinie 11.00 rozpoczęła się uroczysta Eucharystia, którą sprawowało ponad stu kapłanów.
Bardzo liczna reprezentacja młodzieży, całej Rodziny Salezjańskiej i wielu wiernych pokazała, że jest to święto podkreślające życie i żywotność naszej inspektorii, której Collegium Salesianum stanowi istotną część. W czasie Mszy ks. Roman złożył wyznanie wiary i tym samym stał się 7 Inspektorem Prowincji św. Wojciecha (PLN).
Księdzu Markowi dziękujemy że życzliwe towarzyszył nam w życiu szkoły i brał udział w wizytacjach i uroczystościach, a Księdzu Romanowi życzymy, by jego posługiwanie na rzecz charyzmatu salezjańskiego było przepełnione błogosławieństwem Bożym oraz wsparciem współbraci. Zapewniamy go również o naszej modlitwie.
XHK