zmartwywstały m

Mors et vita duello conflixere mirando:

dux vitae mortuus, regnat vivus.

Śmierć zwarła się z życiem i w boju, o dziwy,
choć poległ Wódz życia, króluje dziś żywy
(Victimae Paschali Laudes)

Drodzy Pracownicy, Uczniowie, Rodzice, Byli Wychowankowie i Przyjaciele Collegium Salesianum w Bydgoszczy
Z okazji Świąt Wielkanocnych, kiedy przeżywamy radość ze Zmartwychwstania Pana, przesyłamy Wam Chrystusowe zawołanie „Pokój Wam!”. Bowiem to wezwanie jest „dobrą nowiną”, którą niesie z sobą tajemnica Wielkiej Nocy. Nocy, w której Jezus zwyciężył śmierć i zło, otwierając nam bramy nieba.
Na Święta Zmartwychwstania Chrystusa przesyłamy nasze najlepsze życzenia: radości wielkanocnej i obfitego błogosławieństwa Chrystusa, który zwyciężył śmierć, piekło i szatana. Niech nasza wiara i nadzieja, umocnione prawdą Zmartwychwstania, zaowocują pomnożeniem dobra w naszym życiu.
Radosnego świętowania Zmartwychwstania Chrystusa i spotkania Go podczas Łamania Chleba.
Z życzliwą pamięcią w modlitwie podczas Triduum Sacrum.

ks. Henryk Kaszycki
wraz ze Wspólnotą Salezjanów
Bydgoszcz, Pascha 2016

Jak co roku w Zespole Szkół Katolickich Pomnik Jana Pawła II w Bydgoszczy odbył się Międzyszkolny Konkurs Poezji, Prozy i Piosenki w Pięciu Językach - "Katoliada Językowa". Naszą szkołę w konkursie reprezentowały trzy uczennice: Natalia Kozioł, Julia Topolska oraz Nadia Orszt. Wszystkie dziewczęta zaprezentowały się wspaniale. W kategorii klasy 4-6 szkoła podstawowa - piosenka w języku angielskim III miejsce zdobyła Nadia Orszt, a I miejsce wyśpiewała Natalia Kozioł.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów wokalnych!
Dziękuję również rodzicom za ich wspaniałe zaangażowanie oraz pomoc!

Opracowanie: Barbara Dziedzic

W piątek, 18 marca uczniowie klas 4-6 uczestniczyli w Szkolnym Dniu Teatru. Każda klasa otrzymała wcześniej zestaw materiałów, na podstawie których przygotowane zostały poszczególne konkurencje. W trakcie konkursu trzeba było wykazać się przede wszystkim wiedzą o teatrze i osobach tworzących spektakle. Drużyny rozwiązywały krzyżówki i pokazywały scenki. Starsze klasy otrzymały także trudniejsze zadania dotyczące teatru w starożytnej Grecji oraz historii Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Także publiczność mogła się wykazać, odgadując kalambury pokazywane przez reprezentację swojej klasy i zdobywając za to punkty. Urozmaiceniem konkursu było krótkie przedstawienie pt. „Baśniowy ambaras” przygotowane przez koło teatralne, które obejrzały klasy 4 i 5.
Dodatkową atrakcją dla wszystkich uczniów była możliwość przebrania się za bohatera wybranej lektury. Dzięki temu na szkolnym korytarzu można było spotkać pana Kleksa, Stasia Tarkowskiego, Anię Shirley czy Zuzannę Pevensie.
Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród już wkrótce.
Szkolny Dzień Teatru przygotowały panie polonistki.
Opracowanie: Agata Kaczmarek

Pogrzeb Księdza Barnarda miał miejsce w bydgoskim kościele św. Marka. W sobotę 12 marca od samego rana zjeżdżali się przedstawiciele duchowieństwa zakonnego, diecezjalnego, sióstr zakonnych, członków rodziny, przyjaciele, delegacje pracowników i uczniów Collegium Salesianum i parafian z wielu placówek. W kościele całości dopięły poczty sztandarowe, ministranci i harcerze.
O godzinie 10tej obie wspólnoty salezjańskie, przy śpiewie psalmu żałobnego wprowadziły ciało Zmarłego do świątyni. Następnie miał miejsce Różaniec. Po nim została odprawiona Msza św. Przewodniczył jej ks. Inspektor Marek Chmielewski oraz ks. Inspektor Roman Jachimowicz. W koncelebrze wzięło udział ponad osiemdziesięciu kapłanów. Homilię wygłosił ks. Zenon Klawikowski. Po skończonej Mszy św. miał miejsce cykl wspomnień i podziękowań, który zainicjował ks. Inspektor M. Chmielewski. Swoim świadectwem podzielił się ks. T. Kierbiedź. Ze strony pracujących w Libii z ks. Bernardem sióstr przemówiła s. Dolores Benedyktynka. Wszystkim zebranym podziękował przełożony Collegium Salesianum ks. Henryk Kaszycki.
Ciało Księdza Bernarda złożono na cmentarzu w Fordonie w grobowcu salezjanów. Na miejsce spoczynku odprowadził ks. Henryk dyrektor wspólnoty Zmarłego. Po skończonym pogrzebie miało miejsce braterskie spotkanie i wspólny posiłek.
W tym miejscu, piszący te słowa odczuwa potrzebę podziękowania tym wszystkim, którzy otoczyli ks. Bernarda modlitwą, obecnością i pamięcią.