Nasza Szkoła przystąpiła do projektu „Mediacje w szkole w praktyce”, którego patronatem objęli Kujawsko – Pomorski Kurator Oświaty oraz Izba Adwokacka w Bydgoszczy. W dniu 15 lutego odbyła się konferencja inaugurująca program. Naszą szkołę reprezentowali Tymon Kitliński i Franciszek Zaręba, którzy mają szanse zostać koordynatorami szkolnego projektu mediacji koleżeńskich. Już wkrótce uczniowie będą mogli zgłębić podczas zajęć warsztatowych wiadomości z zakresu: rodzajów i zastosowania mediacji, procesu mediacji, jego zasad, przebiegu oraz roli i zadań mediatora, umiejętności komunikacyjnych i negocjacyjnych niezbędnych w prowadzeniu mediacji, narzędzi, technik i strategii mediacyjnych, umiejętności radzenia sobie z trudnymi sytuacjami podczas mediacji, symulacji mediacji, w tym mediacji rówieśniczej.
Mamy nadzieję, że wiedza, którą uczniowie zdobędą w praktyce pozwoli uniknąć w przyszłości wielu sytuacji konfliktowych i nauczy prawidłowej komunikacji w grupie.
Opracowanie: Aleksandra Basińska

Materały na stronie Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy

W czwartek 25 lutego 2016 r. w murach naszego gimnazjum gościli uczniowie klas VI Szkoły Podstawowej Towarzystwa Salezjańskiego. Cel -  „POZNAĆ NOWE W GIMNAZJUM”. Dzień rozpoczęli wspólną modlitwą z gimnazjalistami i licealistami, po której uczestniczyli w sześciu lekcjach, odkrywając tajniki tego, co czeka ich w nowej szkole. Poprzez różnego rodzaju doświadczenia badali prawa fizyki w otaczającym nas świecie, na chemii wykonywali różne eksperymenty, m. in. z sympatycznym atramentem, na biologii sprawdzali, dlaczego mogą chodzić, biegać i skakać, na geografii analizowali właściwości różnych minerałów. Był też akcent językowy – szóstoklasiści poznali podstawowe słówka i zwroty w języku hiszpańskim oraz sprawdzali się z języka angielskiego, grając w grę leksykalną i rozwiązując quiz wiedzy z wykorzystaniem iPadów.
Czas bardzo szybko minął, szóstoklasiści opuszczali nas zadowoleni. Co podobało się najbardziej? Zdania były podzielone. Okazało się, że gimnazjum będzie całkiem przyjemnym czasem odkrywania nowego, odkrywania swoich pasji i zainteresowań.
Szóstoklasistom życzymy wszystkiego co najlepsze na ostatnie miesiące nauki w szkole podstawowej i zapraszamy wraz z rodzicami na nasze Drzwi Otwarte 5 marca 2016 r. w godzinach 9:00 – 13:00.
Do zobaczenia – czekamy na Was z radością!
Opracowanie: Renata Kałamaja

Galeria>>

Szkoła organizuje dla tych dzieci, które zdaniem ich rodziców są gotowe do podjęcia obowiązku szkolnego w pierwszej klasie, specjalne oddziały, złożone z uczniów z tego rocznika. Pogram zostanie przystosowany specjalnie do tej grupy wiekowej.
W razie wątpliwości nasz pedagog i nauczyciele służą pomocą w przeprowadzeniu testów sprawdzających gotowość szkolną.
Zapisy w sekretariacie szkoły.

Ksiądz Szymon- nasz rekolekcjonista- zaskoczył nas już na pierwszym spotkaniu, przedstawiając Pana Boga jako krawca. Wielki Post jest czasem nawrócenia. Poprzez spowiedź świętą, modlitwę, dobre postanowienia Duch Święty poprawia wykrój, odcina zbędne części materiału i sprawia, że możemy stawać się piękną szatą dla Jezusa.
Podczas dwóch dni rekolekcji nie tylko słuchaliśmy konferencji, ale także powędrowaliśmy do pobliskiej Doliny Śmierci, by przeżyć Drogę Krzyżową, a podczas adoracji przygotowaliśmy się do sakramentu pojednania. Młodsi uczniowie uczestniczyli w Drodze Krzyżowej w kaplicy, a później rysowali również ilustracje do poszczególnych stacji. Ważnym tematem była również 1050. rocznica chrztu Polski. Czytaliśmy materiały historyczne o tym wydarzeniu, a później w grupach rysowaliśmy plakaty i rozwiązywaliśmy quiz oraz krzyżówki. Nie zabrakło także zajęć sportowych i plastycznych. Uroczystym podsumowaniem naszych rekolekcji była wtorkowa Msza święta, w której uczestniczyły wszystkie klasy.
Ksiądz rekolekcjonista spotkał się także z nauczycielami na wspólnej modlitwie i konferencji.
Opracowanie: Agata Kaczmarek

Galeria>>
Szczegółowy program>>

Choć trudno w to uwierzyć, to XI edycja Tygodnia Kolorów już za nami. Jak co roku, nasza szkoła przez tydzień była wyjątkowo kolorowa, a uczniowie każdego dnia mieli do wykonania inne zadanie. Wszystko to pod tegorocznym hasłem „Nowy humanizm – przypinanie skrzydeł”.
Poniedziałek „upłynął” na niebiesko. Uczniowie tworzyli techniką „collage” piękne prace plastyczne nt. „Morskie głębiny”. W biały wtorek dziewczęta nosiły własnoręcznie wykonane białe wianki,a chłopcy - białe krawaty. Ależ wszyscy byli eleganccy! Środa to kolor żółty, szkoła zapełniła się „cytryniakami”, czyli sympatycznymi postaciami z cytryny, plasteliny i papieru, które wcale nie miały kwaśnych min! W czwartek była okazja, aby się nieco rozmarzyć – tworzyliśmy „Drzewo marzeń”, pisząc na zielonych listkach swoje marzenia i przyklejając je do drzew znajdujących się w sali. W czerwony piątek zeszliśmy na ziemię - temat tego dnia brzmiał "Straż pożarna pomaga...". Uczniowie wykonywali prace plastyczne związane z zawodem strażaka. Piątkową atrakcją była niewątpliwie wizyta samych strażaków w naszej szkole. Opowiedzieli o swojej pracy, a także, co chyba było najciekawszym elementem tych odwiedzin – zapoznali nas z wyposażeniem wozu strażackiego. Ależ to były wrażenia!
Niespodzianka w tym roku była jeszcze jedna – odwiedził nas pomysłodawca „Tygodnia Kolorów”, p. Grzegorz Pleszyński. W klasach 0-3 opowiadał o kolorach i przedstawiał prace wykonane przez rówieśników z innych szkół. Największą popularnością cieszyły się te, przedstawiające logo akcji – kota - w najróżniejszych odsłonach – koty duże, małe, zjeżone, spokojne... Uczniowie klas 4- 6 mieli natomiast okazję poznać jedną ze współczesnych technik wykonywania prac plastycznych, jaką jest spray. Prace które zaprezentował p. Pleszyński ukazywały możliwości i różnorodność, jakie daje ta technika. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem!
Jak co roku, wszystkie kolorowe dzieła, które powstały w ciągu tygodnia, można było podziwiać na szkolnym korytarzu. Najbardziej kolorowi uczniowie, którzy zdobyli najwiekszą ilość punków za wykonane prace i za strój otrzymali drobne upominki. W klasyfikacji ogólnej najwiecej punków otrzymała klasa Va. Serdecznie gratulujemy! Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział i zaangażowanie. Do zobaczenia za rok!
Organizatorzy: Teresa Stachniczek, Marzena Stawicka, Małgorzata Szymczak
Galeria>>