23 kwietnia 2015r. w naszej szkole miała miejsce już ósma odsłona konkursu wiedzy o grodzie nad Brdą, który odbywa się tradycyjnie z okazji nadania praw miejskich Bydgoszczy. W tym roku przypadła już 669. rocznica tego wydarzenia. Organizatorkami spotkania były p. Dorota Piotrowska i Teresa Stachniczek.
By wprowadzić wszystkich – nie tylko uczestników konkursu - w tematykę bydgoską, organizatorki przygotowały okazjonalną wystawę „Bydgoszcz na starej fotografii”. Uczniowie i nauczyciele z zaciekawieniem oglądali „starą Bydgoszcz” i porównywali ją z miejscami, które doskonale znają i które zmieniają się na naszych oczach - ot chociażby dworzec PKP. Nowością w tym roku był plan miasta z (uwaga!) 1927 roku. Do konkursu przystąpiły dwuosobowe reprezentacje klas IV-VI. Sala została przystrojona flagami Bydgoszczy i balonami w kolorach miasta. Konkursowe zmagania już tradycyjnie rozpoczęły się od wysłuchania hejnału Bydgoszczy.
Wszystkie zadania prezentowane były w formie multimedialnej i wymagały od uczestników znajomości historii i kultury miasta, miejskich zabytków czy znanych osobistości. Wśród tegorocznych zadań nie mogło zabraknąć zadania związanego z postacią bydgoszczanina Mariana Rejewskiego, ponieważ 2015 rok został ustanowiony przez Radę Miasta Bydgoszczy Rokiem Mariana Rejewskiego – wybitnego kryptologa, który złamał kod Enigmy, czyli niemieckiej maszyny szyfrującej. Dlatego uczniowie mieli do rozwiązania szyfr wiekowy, z którym poradzili sobie znakomicie!
Każdy zespół za zdobyty punkt nagradzany był cukierkami. Najwięcej słodyczy zdobyła reprezentacja kl. VIc w składzie Ewa Adamkowska i Kamila Nalaskowska plasując się na I miejscu. Drugie miejsce wywalczyli reprezentanci klasy IVa w składzie Marcel Kwaczonek i Kamil Szczurowski. W tym roku nie obyło się bez rywalizacji o III miejsce. W wyniku dogrywki trzecia lokata przypadła klasie VIb w składzie Marta Kubas i Agata Piskorska.
Nagrodami, oprócz dyplomów, były gadżety z logo Bydgoszczy - kubeczki, długopisy, breloczki, książeczki itp. Na koniec nie zabrakło oczywiście pamiątkowych zdjęć: uczestników, organizatorek konkursu oraz p. dyr. Brygidy Tuszyńskiej, która zaszczyciła swoją obecnością nasz konkurs i zasiadła w jury, pomagając sprawdzać prace - za co organizatorki serdecznie dziękują!
Na zakończenie „urodzinowego” spotkania nie obyło się bez słodkiego akcentu - w tym roku były to czekoladowe murzynki. Dziękujemy wszystkim za udział i do zobaczenia za rok – czeka nas okrągła, 670. rocznica nadania Bydgoszczy praw miejskich!

Opracowanie: Organizatorki
Galeria>>

Szanowni Rodzice, Uczniowie i Przyjaciele Collegium Salesianum

Za nami czas badań ewaluacyjnych. Był to okres wytężonej pracy osobistej i zespołowej, nadzwyczajnych spotkań w gronie rodziców, partnerów szkół, odmieniania na różne sposoby magicznego słowa ewaluacja, poszukiwań i prezentacji osiągnięć własnych jak i całego Collegium Salesianum. Stąd zaowocowało to wspaniałymi wynikami. Raz jeszcze gratuluję i dziękuję za wspólną pracę, która dała bardzo wysoką ocenę naszych szkół w trzech obszarach:
1. Uczniowie nabywają wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej
SPTS: A    GTS: A     LOTS: A
2. Szkoła lub placówka wspomaga rozwój uczniów, z uwzględnieniem ich indywidualnej sytuacji
SPTS: A    GTS: B     LOTS: B
3. Szkoła lub placówka, organizując procesy edukacyjne, uwzględnia wnioski z analizy sprawdzianu, egzaminu gimnazjalnego, egzaminu maturalnego i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie oraz innych badań zewnętrznych i wewnętrznych
SPTS: A     GTS: A     LOTS: A
Do dopełnienia tego badania należy jeszcze przekazanie raportu o ewaluacji w Collegium Salesianum. Uroczyste wręczenie dokumentacji odbędzie się podczas rady pedagogicznej w dniu 11 maja br. Na to wydarzenie przyjedzie p. Kurator Oświaty oraz przedstawiciel Organu Prowadzącego.


ks. Henryk Kaszycki
Dyrektor CS
Bydgoszcz, 29 kwietnia 2015 r.

Galeria>>

27 kwietnia br. w Zespole Szkół Katolickich Pomnik Jana Pawła II w Bydgoszczy odbył się Międzyszkolny Konkurs Poezji, Prozy i Piosenki w Pięciu Językach - "Katoliada Językowa". Naszą szkołę reprezentowały następujące uczennice: Julia Topolska, Natalia Kozioł, Aleksandra Formella, Marysia Erdman oraz Julia Harateh. W kategorii klasy 4-6 piosenka w języku angielskim I miejsce zajęła Natalia Kozioł, Wyróżnienie zdobyły: Marysia Erdman i Julia Harateh. Wyróżnienie również wyśpiewała Julia Topolska piosenką w języku hiszpańskim. Wszystkie dziewczęta zaprezentowały się wspaniale!
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów wokalnych!
Opracowała: Barbara Dziedzic
Galeria>>

Miło mi zakomunikować, że do grona laureatów przedmiotowych konkursów kuratoryjnych dołączył uczeń Robert Kaptur osiągając ten zaszczytny tytuł w konkursie Losy żołnierza polskiego w kategorii szkół podstawowych.
Robertowi i jego "Trenerce" p.Dorocie Piotrowskiej z całego serca gratulujemy!
Ks. Henryk Kaszycki

Uczniowie oddziału 0 - 3 zostali zaproszeni do udziału w happeningu „Pachnąca wiosna w Fordonie” organizowanym przez Straż Miejską w Bydgoszczy, Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Bydgoszczy oraz Radę Osiedla Nowy Fordon. Celem happeningu było przypomnienie właścicielom zwierząt o ich obowiązku sprzątania nieczystości po psach. Ponadto dzieci oprócz dobrej zabawy mogły przypomnieć sobie zasady pierwszej pomocy, poćwiczyć resuscytację krążeniowo – oddechową oraz zapoznać się z zasadami wzywania fachowej pomocy medycznej.

W ramach akcji przeprowadzony został konkurs plastyczny z nagrodami, techniką dowolną na temat „Mój spacer z psem”.

Nasi uczniowie odebrali nagrody za I, II i III miejsce w konkursie z rąk Zastępcy Prezydenta Miasta Bydgoszczy Pani Anny Mackiewicz.

Zwycięzcy to:

Adaś Mazur „0” – miejsce I

Franek Wolski 3c – miejsce II

Antosia Szumiłło – miejsce III

Zwycięzcom gratulujemy i składamy podziękowania Pani Marii Michałek, która prowadząc koło plastyczne zadbała o wysoki poziom prac plastycznych, które wzięły udział w konkursie.

Opracowała: Aleksandra Basińska

Galeria>>