”…jest czas płaczu i czas śmiechu, czas zawodzenia i czas pląsów, czas milczenia i czas mówienia, czas miłowania i czas nienawiści, czas wojny i czas pokoju. Wszystko ma swój czas, dla wszystkiego, co dzieje się pod słońcem, jest czas wyznaczony…”
Księga Koheleta
W nocy -14, w dzień +12, słońce, wspaniała atmosfera, przygotowane stoki. I my „mali salezjanie”, narciarze i snowboardzisci, którzy pojechali uczyć się i doskonalić swoje zimowe umiejętności z instruktorami CAR TOURIST – u. Kolejny raz w Suchem, u Państwa Teresy i Jana Jędrol. A jakie jedzonko? Palce lizać.
A jeśli dodam wycieczkę do Zakopanego, spacer Szlakiem Papieskim na Gubałówkę, kąpiele w basenie, to nie dziwią wpisy na portalach społecznościowych, że były to najlepsze ferie zimowe. Kolejny raz NAJLEPSZE!!!!!

Także dzięki opiekunom: p. Małgorzacie Szymczak, p. Waldemarowi Zajączkowskiemu, ks. Wojciechowi Mielewczykowi.
Drobna zasługa p. Marka Sikorskiego.
Galeria>>
Opracował: Marek Sikorski

Za nami już jubileuszowa, dziesiąta edycja Tygodnia Kolorów. Przez kilka ostatnich dni nasza szkoła stała się jeszcze bardziej barwna i radosna niż ma to miejsce na co dzień, a to za sprawą kolorowych strojów i niecodziennych gości!
W poniedziałek obowiązywał kolor zielony. W szkole zrobiło się wiosennie, mimo że za oknem było szaro i ponuro. Na szkolnym korytarzu pojawiły się… dinozaury! Takie z modeliny i plasteliny, wykonane własnoręcznie przez uczniów.
Wtorek upłynął pod znakiem czerwieni. W ten dzień, poza czerwonym strojem, należało zaopatrzyć się w czerwone nosy, takie jak mają kuglarze (to nawiązanie do św. Jana Bosko, który jako chłopiec zabawiał dzieci swoimi sztuczkami). Chętni śmiałkowie wzięli udział w konkursie żonglowania piłeczkami – co wcale nie było łatwym zadaniem!
Środa była dniem pomarańczowym, w którym królowały koty – symbol antydepresyjnego Tygodnia Kolorów. Dzieci wykonały papierowe postacie Garfielda; uczniowie mieli także okazję zabawić się w poetów, układając krótkie rymowanki o tych dostojnych czworonogach.
W niebieski czwartek powstały piękne, papierowe motyle. Można je było nosić na palcu albo wpiąć we włosy. Na lekcjach informatyki z głośników wydobywały się „niebieskie” utwory – np. „Nad pięknym, modrym Dunajem”.
W piątek na szkolnym korytarzu (zupełnie tak, jak za oknem !) zrobiło się biało. To za sprawą białych masek wykonanych z papieru, ale też pięknie pomalowanych na biało twarzy. Poczuliśmy się tak, jak w teatrze ! Zadaniem uczniów było wcielenie się w rolę mimów, którzy przekazują swoje emocje bez słów – jedynie za pomocą gestów i mimiki twarzy. Okazało się to nie lada wyzwaniem, bo przecież wszyscy lubimy sobie „pogadać”.
Przed nami jeszcze podsumowanie całej akcji i wręczenie dyplomów oraz drobnych upominków najbardziej kolorowym klasom i uczniom. Dziękujemy wszystkim za włączenie się do Tygodnia Kolorów i do zobaczenia za rok!

 

Opracowanie: Teresa Stachniczek

Galeria 0-3>>

Galeria 4-6>>

W czwartek 5 lutego 2015 r. do naszego gimnazjum przybyli uczniowie klas VI Szkoły Podstawowej Towarzystwa Salezjańskiego, by „POZNAĆ NOWE W GIMNAZJUM”.

Dzień rozpoczęli wspólną modlitwą z gimnazjalistami i licealistami, by później przez sześć lekcji odkrywać tajniki tego, co czeka ich w nowej szkole. Poprzez różnego rodzaju doświadczenia realizowane w grupach mogli badać prawa fizyki w otaczającym nas świecie, na chemii wykonywali różne eksperymenty, m. in. z sympatycznym atramentem. Na matematyce szukali osi symetrii figur płaskich, na biologii sprawdzali, dlaczego mogą chodzić, biegać i skakać. Na geografii omawiali problem bezcennej wody i na podstawie gry planszowej opracowywali dekalog każdego użytkownika wody. Poznali również podstawowe słówka i zwroty w języku hiszpańskim.

Czas bardzo szybko minął, szóstoklasiści opuszczali nas zadowoleni. Okazało się, że gimnazjum będzie całkiem przyjemnym czasem odkrywania nowego, odkrywania swoich pasji i zainteresowań.

Szóstoklasistom życzymy wszystkiego co najlepsze na ostatnie miesiące nauki w szkole podstawowej i zapraszamy wraz z rodzicami na nasze Drzwi Otwarte 7 marca 2015 r. w godzinach 9:00 – 13:00.Do zobaczenia – czekamy na Was z radością!


Opracowanie: Renata Kałamaja (nauczyciel informatyki w Gimnazjum Towarzystwa Salezjańskiego w Bydgoszczy)

Galeria>>

W dniach 2 - 6 lutego miał miejsce tydzień pełen niespodzianek - każdego dnia ubiór w innym kolorze oraz do wykonania różnorodne prace plastyczne.
W poniedziałek królował zielony. Tematem przewodnim było hasło: "Szanuj zieleń". Uczniowie przygotowali przepiękne rysunki z hasłami: "Nie deptać trawników", "Nie zrywać kwiatów", "Segreguj śmieci" , "Dbaj o rośliny" "Nie rozpalaj ogniska w lesie". Śliczne, kolorowe rysunki, z których wynikała troska o przyrodę oraz wiedza dotycząca zagrożeń ze strony człowieka, ozdobiły korytarze szkolne.
We wtorek zawitał czerwony, a motto tego dnia brzmiało: " Kocham, lubię, szanuję..." Zadaniem dzieci było wycięcie czerwonych serc oraz zapisanie na nich kilku ciepłych słów skierowanych do osoby bliskiej. Początkowo prace zostały umieszczone na dużych arkuszach papieru i wywieszone w korytarzach szkolnych. Gdy jednak tydzień kolorów się skończył małe rączki odkleiły czerwone serduszka i przekazały je adresatowi. Widniały na nich piękne słowa: " Uwielbiam cię mamusiu", " Szanuję cię tatusiu", "Lubię siostro, gdy się do mnie uśmiechasz", " Cieszę się, gdy jesteś ze mną", itp.
W środę przypadł pomarańczowy. Tego dnia do szkoły zawitały koty, kociaki i kocury wykonane w formie pracy przestrzennej z plasteliny, modeliny, papieru , a nawet...owoców. Oryginalne zwierzaki dumnie zasiadły na wystawie wzbudzając tym zainteresowanie wszystkich przechodniów.
W czwartek zagościł kolor niebieski. "Motylem jestem"- brzmiało hasło przewodnie. Tego dnia uczniowie wykonali przepiękne motyle o różnorodnych kształtach i barwach. Z dumą nosili je na palcu lub wpinali we włosy.
Piątek był biały jak śnieg, który spadł tego ranka. Uczniowie przebrali się za bałwanki i śnieżynki. Z radością uczestniczyli w " zimowych harcach" nie tylko w murach szkolnych, ale również na boisku.
Podsumowując "Tydzień kolorów" śmiało można stwierdzić, że zarówno dzieci, jak i dorośli bawili się doskonale, a ich zaangażowanie przerosło oczekiwania organizatorów. W związku z powyższym bardzo dziękuję szanownym rodzicom, babciom, dziadkom i opiekunom za pomoc i wsparcie, a wspaniałym uczniom szkoły salezjańskiej za aktywny udział i doskonałą zabawę. Była to trzecia edycja "Tygodnia kolorów" w klasach 0 - 3, którą miałam przyjemność poprowadzić wspólnie z koleżanką Julitą Ścigany.
Mam nadzieję, że wiele miłych wspomnień pozostanie na długo w naszej w pamięci.

 

Opracowanie: Małgorzata Szymczak

Galeria 0-3>>

Galeria 4-6>>