31.01.2015 w ramach obchodów 200. rocznicy urodzin św. Jana Bosko, w dzień jego liturgicznego wspomnienia, odbył się jubileuszowy konkurs wiedzy o patronie naszych szkół.

Ponad 40 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z Bydgoszczy i okolic napisało test o świętym założycielu salezjanów. Arkusz konkursowy składał się z różnych typów zadań polegających m. in. na wybraniu poprawnej odpowiedzi, podpisaniu zdjęć lub rozwiązaniu krzyżówki. Każdy uczestnik otrzymał dyplom i drobne pamiątki. W oczekiwaniu na wyniki konkursu dzieci i młodzież wraz z opiekunami mogły miło spędzić czas w kawiarence, częstując się pysznymi ciasteczkami, owocami, kawą czy herbatą.

Po dokładnym sprawdzeniu prac okazało się, że zwycięzcą konkursu (w kategorii szkół podstawowych) został Tymoteusz Galiński (Szkoła Podstawowa nr 65). Drugie miejsce zajęła Julia Koralewska (SPTS), a trzecie - Piotr Pastuszak (Szkoła Podstawowa w Borównie).

Organizatorzy serdecznie gratulują zwycięzcom i dziękują wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu i przeprowadzeniu konkursu.

Opracowanie: Marysia Berska (uczennica III klasy GTS)

W piątek 30 stycznia 2015 r. odbyła się uroczystość z okazji święta patronów szkoły. Stało się już tradycją, że kilka dni przed tym wydarzeniem w szkole funkcjonuje „Poczta św. Jana Bosko”. Dzieci samodzielnie przygotowują kartki, na których piszą za co lubią swoje koleżanki lub kolegów z klasy. Jest to również okazja do złożenia osobistych życzeń, gdyż tak, jak w poprzednich latach, również i tym razem w poczcie znalazły się listy dla nauczycieli i innych pracowników szkoły. W tym roku takich kartek było jeszcze więcej, a miłe słowa otrzymały nasze panie z kuchni, z sekretariatu, szkolna pielęgniarka, pan woźny oraz księża.

Poczta została rozdana wszystkim dzieciom przez ks. Wojciecha - pełniącego rolę listonosza podczas spotkania klas 0-III w dniu święta patronów szkoły. Wyczytani zostali również uczniowie ze wszystkich klas, którzy wyróżnili się swoją kulturą osobistą - zarówno na terenie szkoły w czasie zajęć i zabaw świetlicowych, w czasie przerw, a także w czasie wyjść, spacerów, wycieczek i koncertów. Tym samym, uczniowie ci stają się wzorem do naśladowania dla innych uczniów.

Był też czas na wspólny śpiew, do którego dzieci nie trzeba było specjalnie zachęcać, a i nauczyciele szybko włączyli się do zabawy. Po powrocie do szkoły z uroczystej Mszy św. na wszystkie dzieci czekał słodki poczęstunek i pyszne kakao.Organizatorzy - Iwona Fotin oraz Anna Ledworowska.


Opracowanie: Anna Ledworowska

Galeria>>

W sobotę 10 stycznia 2015 roku w budynku szkoły podstawowej odbyło się spotkanie gwiazdkowe dla dzieci pracowników Collegium Salesianum. Rozpoczęło się ono od powitania Szanownych Gości i omówienia harmonogramu zabaw. Następnie organizatorzy zaprosili na poczęstunek, którego główną atrakcję stanowił tort truskawkowy.Występ zespołu "Wojownicy Pana " zachęcił zarówno dzieci, jak i rodziców do wspólnego śpiewania. Kolejny punkt programu zapewnił zespół "Iskierki", który swoim tańcem urozmaicił spotkanie oraz zmobilizował nielicznych do ćwiczeń przy muzyce. W wolnych chwilach dzieci wraz z rodzicami próbowali swoich sił przechodząc przez tor przeszkód, rzucając piłką do celu, czy grając w piłkarzyki.

Równolegle odbywały się gry i zabawy stolikowe, prace plastyczne oraz techniczne. Uczestnicy spotkania mieli okazję wykonać maskę karnawałową, ozdabiając ją cekinami oraz gwiazdkę z papieru.

Kulminacyjnym momentem zabaw okazało się przyjście Św. Mikołaja, który przyniósł prezenty zarówno dzieciom, jak i rodzicom.Spotkanie gwiazdkowe odbyło się w miłej, rodzinnej atmosferze. Swoją obecnością zaszczycili nas ks. Dyrektor Henryk Kaszycki oraz ks. ekonom Andrzej Marchewka.

Za wspólnie spędzony czas dziękują organizatorzy: Agnieszka Sobieraj, Marzanna Kościołek, Ewelina Boczek, Małgorzata Szymczak.

Opracowała: Małgorzata Szymczak
Galeria>>

...czyli o tym, jak zerówka wszelkie przeciwności losu dzielnie zwalczyła, by swoim dziadkom podziękować, a rodziców zadziwić.

 

We wtorkowy poranek 27 stycznia 2015 r. odbyło się długo oczekiwane spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka. Co roku w zerówce jest to wielkie wydarzenie i niezwykła okazja, aby podziękować kochanym babciom i dziadkom za ich codzienny trud, opiekę i bezgraniczną miłość, którą obdarzają swoje wnuczęta.

Przygotowania zaczęliśmy już w grudniu. Uczyliśmy się kolęd i pastorałek, które przy każdej nadarzającej się okazji śpiewaliśmy dla utrwalenia, ćwiczyliśmy odpowiednią intonację głosu i ruchy do odegrania swoich ról. Wykonaliśmy też prezenty dla gości, a rodzice postarali się o piękne stroje dla swoich dzieci. No i .... zaczęły się choroby. Każdego dnia w styczniu brakowało w zerówce kilkoro dzieci. Gdy jedne już się wychorowały, zaczynały chorować następne. Jeszcze dzień przed występem do szkoły przyszło dziesięcioro dzieci – połowa zespołu aktorskiego. Katastrofa wisiała na włosku. W takiej sytuacji każdy prawdziwy teatr już by odwołał spektakl, ale ... Podczas próby generalnej okazało się, że dzieci z klasy zero doskonale znają nie tylko swoje role, ale także znają role pozostałych koleżanek i kolegów. Nie było więc żadnych większych przeszkód, by długo oczekiwane przedstawienie, mimo niekompletnego składu, udało się zrealizować. Sprawy zaczęły się układać jeszcze lepiej, gdy następnego dnia - w dniu premiery, przyszło kilkoro lżej chorujących małych aktorów. Od rana więc rozpoczęły się przygotowania w sali, a dzieci z radością i niecierpliwością oczekiwały na zaproszonych gości oraz na swój pierwszy występ.

I chyba się udało! W czasie występów dziadkowie nie kryli wzruszenia, a na ich twarzach zagościła radość i duma z wnuków.Po występie dzieci złożyły swoim babciom i dziadkom życzenia oraz wręczyły przygotowane upominki. Zabrała też głos Pani Dyrektor Brygida Tuszyńska, która w imieniu dyrekcji i nauczycieli podziękowała gościom za przybycie i przyłączyła się do życzeń.Po poczęstunku zaprosiliśmy babcie i dziadków do wspólnego kolędowania - jednak w nieco innej formie. Wywiązała się mała rywalizacja dotycząca znajomości kolejnych zwrotek kolęd. Choć właściwie od początku zabawy maluchy były pewne wygranej, bo dziadkowie „pasowali” przy czwartej zwrotce, to jednak ostatecznie to właśnie goście okazali się niedoścignionymi znawcami kolęd.

Pierwszy występ dla maluchów był ogromnym przeżyciem. Więc, gdy następnego dnia po południu odbyło się jasełkowe spotkanie dla rodziców, mali aktorzy, już bardziej doświadczeni zagrali tak, że wzbudzili u rodziców owacje na stojąco. Dlatego też maluchy na bis wykonały dla rodziców małą niespodziankę - zaśpiewały i zagrały na instrumentach perkusyjnych mało znaną pastorałkę pt. „Kaczka pstra” w opracowaniu Pani Marioli Ziółkowskiej. Oj, działo się!

Opracowanie: Anna Ledworowska
Galeria>>

woj-kon-hist

24 stycznia 2015 roku odbył się etap finałowy III Wojewódzkiego Konkursu Historycznego dla uczniów szkół podstawowych z województwa kujawsko–pomorskiego organizowany przez Zespół Szkół nr 7 im. 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich w Bydgoszczy. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy VIc Kamila Nalaskowska, która uzyskała bardzo dobry wynik i została finalistką konkursu. Tego dnia dla uczestników zorganizowano również zajęcia prowadzone przez pracowników Instytutu Pamięci Narodowej.

Konkurs patronatem objęli:

- Wojewoda Kujawsko-Pomorski

- Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty

- Prezydent Miasta Bydgoszczy

- Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku

- Gazeta Pomorska

- TVP Bydgoszcz

 Galeria>>