Zorganizowany wypoczynek dla młodzieży
03 Cze 2014

IV Inspektorialna Gala Laureatów

03 czerwca 2014 r. odbyła się w Pile IV Gala Laureatów. Na spotkanie zostało zaproszonych 78 uczniów salezjańskich szkół naszej inspektorii, 58 nauczycieli (opiekunów laureatów) oraz dyrektorzy szkół.

Podobnie jak w latach ubiegłych spotkaliśmy się w gościnnych, szkolnych murach wspólnoty św. Jana Bosko.
W programie uroczystości był występ chóru gimnazjum i liceum salezjańskiego, prezentacja osiągnięć uczniów naszych szkół oraz wręczenie przez Księdza Inspektora Marka Chmielewskiego i Księdza Wikariusza Jarosława Pizonia wyróżnień laureatom i ich opiekunom.

Szkoły salezjańskie naszej inspektorii są bez wątpienia szkołami sukcesu. W tym roku szkolnym uczniowie 4 szkół podstawowych zdobyli w sumie 35 tytułów laureata konkursów przedmiotowych z języka polskiego, matematyki i przyrody. To wielki sukces. Dodatkowo godnym podkreślenia jest fakt, że nasze szkoły w Bydgoszczy i w Toruniu zostały wyróżnione przez kuratora oświaty i znalazły się w „10” najlepszych szkół podstawowych w województwie pod względem osiągnięć w konkursach przedmiotowych.

Gimnazjaliści zdobyli w tym roku 57 tytułów laureata przedmiotowego w konkursach kuratoryjnych. Są wśród nich laureaci języka polskiego, angielskiego, niemieckiego, biologii, chemii, fizyki, geografii, historii, informatyki i matematyki. To świadczy o dobrym, wszechstronnym kształceniu w szkołach inspektorii. Dodać też należy, że niektórzy uczniowie – zarówno w gimnazjum jak i w szkole podstawowej – byli laureatami z kilku przedmiotów, a 2 uczniów było ponadto finalistami Matematycznej Olimpiady Gimnazjalistów.

Także licealiści z sukcesami startowali w olimpiadach przedmiotowych. Tytuł finalisty olimpiady stopnia centralnego uprawniający do zwolnienia z egzaminu maturalnego z danego przedmiotu na poziomie rozszerzonym i zdobyciu maksymalnej ilości punktów został zdobyty przez naszych uczniów biorących udział w XL Olimpiadzie Historycznej (Bydgoszcz i Rumia), XLIV Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego (Piła) i 37. Olimpiadzie Języka Niemieckiego (Aleksandrów Kuj.) Brawo!

Nie byłoby uczniowskich sukcesów bez zaangażowania i pracy nauczycieli. Ksiądz Inspektor tak to ujął w treści listu gratulacyjnego:

„Starożytni nie byli zgodni. Niektórzy w myśl zasady gaudium in litteris est uważali, że uczyć, przekazywać wiedzę to powód do radości. Inni, być może inaczej doświadczeni, twierdzili, że tak naprawdę scientiae radices amarae – korzenie wiedzy, czyli nauczanie, są gorzkie. Jeśli jest jeszcze ktoś, kto naucza – dodawali – to czyni to tylko dlatego, że fructus dulces, owoc, rezultat osiągnięty w nieznanej przyszłości, jednak będzie słodki.
To nie jest wcale takie oczywiste. Aby się o tym przekonać, nauczyciel musi być patiens, cierpliwy. Bo, jak zwracali uwagę ci sami starożytni, nemo patiens, bez cierpliwości, nisi sapiens, nie można być mądrym. Musi też pamiętać, że dum docemus,
discimus, czyli dopóki nauczamy, uczymy się sami. To wyraz pokory, która umie przyjąć sukcesy, ale i porażki, entuzjazm, ale też zniechęcenie ucznia.
Serdecznie dziękujemy za taką postawę i gratulujemy sukcesów w nauczaniu naszych uczniów”.

Na zakończenie uroczystości głos zabrali nagrodzeni. W ich imieniu przemówili przedstawiciele szkół toruńskich, którzy w pięknych słowach podziękowali Księdzu Inspektorowi za dostrzeżenie oraz docenienie ich wysiłków i osiągnięć.

Tekst udostępniony dzięki uprzejmości organizatorów IV Inspektorialnej Gali Laureatów.

Galeria zdjęć udostępniona z witryny http://pila.salezjanie.pl

Skomentuj

  • RSS
  • Facebook
  • Picasa
  • YouTube
Przeczytaj poprzedni wpis:
Reportaż telewizyjny o patronce naszej szkoły Maryi Wspomożycielki Wiernych

Reportaż przedstawia udział Collegium Salesianum w święcie patronalnym szkoły: Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych.

Zamknij